7 maja odbyło się spotkanie ministra klimatu i środowiska – Michała Kurtyki z wiceprzewodniczącym komisji europejskiej – Frankiem Timmermansem. Spotkanie dotyczyło nowego prawa klimatycznego nazwanego „Fit for 55”.
Unia Europejska zamierza przenieść walkę ze zmianami klimatycznymi na polityczne salony. Planowany pakiet „Fit for 55” jest prawnym usankcjonowaniem tej walki i dotyczyć będzie państw całej Unii Europejskiej. W zeszłotygodniowym spotkaniu, w którym udział wzięli minister Kurtyka, jego zastępca oraz Timmermans dyskutowano na temat planów wprowadzenia nowego pakietu.
Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że nowa unijna polityka klimatyczna powinna być przede wszystkim wspólna i jednomyślna. Dodał, że w „Fit for 55” nie być mowy o marginalizowaniu mniejszościowych uczestników. Kurtyka podniósł także problem jaki dla Polski stanowią rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
„Oznacza to, że nasze firmy muszą więcej wydawać na uprawnienia, a mniej na inwestycje. Zatem zbyt wysoka cena uprawnień do emisji może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Może doprowadzić do przenoszenia kosztów i utrudniać zieloną transformację” – powiedział minister Michał Kurtyka.
Strona polska wyraziła także nadzieję, że planowany pakiet nie będzie wpływał na wzrost ubóstwa energetycznego. Transformacja energetyczna nie może odbywać się kosztem obywateli, powiedział minister.
„Sytuacja gospodarcza państw członkowskich jest bardzo zróżnicowana. Regiony o największych potrzebach transformacyjnych oraz mające mniejszą zdolność do kreowania odpowiednich innowacji nie mogą ponosić najwyższych kosztów planowanych przedsięwzięć. Nie można rozwiązać problemów strukturalnych w jednym miejscu, tworząc je gdzie indziej” – mówił Kurtyka.
Czym jest nowe prawo?
Wprowadzenie celów klimatycznych do unijnego prawa będzie skutkowało przyspieszeniem transformacji energetycznej. Według komentatorów „Fit for 55” może także zwiększyć presję na Polskę w osiągnięciu neutralności klimatycznej. W wyniku osiągniętego porozumienia do prawa unijnego trafią zapisy mówiące o osiągnięciu neutralności energetycznej dla całej Unii Europejskiej do roku 2050. Ponadto do 2030 roku cała Wspólnota ma ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 35 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990.
UE utworzy także specjalny komitet doradczy ds. klimatu. Będzie się składał z 15 wysokich rangą ekspertów naukowych z różnych krajów. Kadencja członków komitetu trwałaby 4 lata, a sam organ miałby dostarczać sprawozdania oraz porady eksperckie dotyczące klimatu, a także oceniałby skuteczność walki ze zmianami klimatycznymi.
Znaczenie dla Polski
Dla naszego kraju nowe prawo będzie miało przede wszystkim wpływ na rynek energetyczny, ponieważ będzie ono szybciej wykluczało z rynku paliwa kopalne, by w ich miejsce wprowadzić zielone źródła energii.
Unijne prawo wymusi także pewne zmiany w polskiej polityce energetycznej do 2040 roku, ponieważ nie będzie możliwe zastąpienie węgla gazem, co przewidywała Polityka Energetyczna Polski. Ponadto eksperci zwracają uwagę, że unijne prawo nie wyklucza rezygnacji ze stosowania biomasy, ponieważ jej pozyskiwanie często ma negatywny wpływ na ekosystemy.
Źródła: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, 300Gospodarka