Międzyuczelniana Akademia Klimatu (MAK) to wyjątkowa w skali kraju inicjatywa studiów podyplomowych, realizowanych przez trzy uczelnie: Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Uniwersytet Wrocławski. Umowę o powstaniu konsorcjum podpisali rektorzy wymienionych szkół wyższych.
Studium powstało z myślą o profesjonalistach, którzy chcą poszerzyć wiedzę i umiejętności praktyczne związane z tematem zmian klimatu. Stąd oferta kierowana jest przede wszystkim do administracji rządowej i samorządowej, w tym pracowników urzędów miast i jednostek miejskich, a także do przedstawicieli biznesu, firm produkcyjnych i usługowych, konsultingowych, prawniczych i finansowych.
„MAK tworzą trzy bardzo dobre ośrodki naukowe. Każda z uczelni wnosi merytorycznie wartość typową dla danej jednostki. Tym samym nasze studia będą tworzone przez doskonałych inżynierów, ekonomistów i humanistów. Jestem przekonany, że z naszej oferty kształcenia będą z dużym zaangażowaniem i pasją korzystać słuchacze różnych sektorów i branż, którzy za priorytet stawiają sobie ustawiczną pracę z jednym z naszych największych wyzwań cywilizacyjnych – zmianą klimatu” – napisał w komunikacie przesłanym do mediów rektor AGH prof. Jerzy Lis, jeden z sygnatariuszy umowy dotyczącej zawiązania międzyuczelnianego konsorcjum. Ze strony SGH umowę podpisał dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, zaś Uniwersytet Wrocławski reprezentował prof. dr hab. Przemysław Wiszewski.
Umowa zakłada, że wszystkie uczelnie współtworzące MAK będą organizatorami zajęć w ramach wspólnego studium. Również każda z uczelni będzie kolejno pełnić funkcję lidera konsorcjum przez jedną edycję studiów. Działalność międzyuczelnianej akademii zainauguruje warszawska SGH, a po niej funkcje liderów przypadną kolejno krakowskiej AGH i Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Warto zaznaczyć, że wśród specjalistów, którzy będą prowadzić zajęcia w ramach klimatycznego studium, będą nie tylko wykładowcy z tych trzech uczelni, lecz również z innych szkół wyższych oraz reprezentanci środowiska biznesu.
Jak podkreślił rektor SGH prof. Piotr Wachowiak, Studium MAK powstało z myślą o osobach żywo zainteresowanych sposobami przeciwdziałania zmianom klimatycznym i adaptacji do ich skutków. Jego zdaniem, w czasie, kiedy kryzys klimatyczny jest faktem, kooperacja instytucji, firm z różnych sektorów czy uczelni wyższych wydaje się niezbędna, a wręcz nieunikniona. Idea konsorcjum to podążanie wprost za apelem ONZ, mówiącym o tym, iż edukacja klimatyczna jest kluczowym elementem globalnych działań w reakcji na zmianę klimatu.
Z kolei prof. dr hab. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego przypomniał, że od stycznia tego roku uczelnia jest częścią europejskiego sojuszu uniwersytetów Arqus. To wzmacnia międzynarodową obecność uniwersytetu, ale, zdaniem profesora, równie ważne jest, aby tu i teraz w ramach współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce nauczyć rozwiązywać globalne problemy, a do takich należą m.in. zmiany klimatyczne.
W opinii realizatorów oferty studium, ważnym elementem kształcenia w ramach Międzyuczelnianej Akademii Klimatu będą prace dyplomowe o złożonym i interdyscyplinarnym charakterze, tworzone z myślą o ich praktycznym aspekcie. Na pogłębione analizy i zachowanie charakteru wielodziedzinowości pozwoli praca wspólna w zróżnicowanych zespołach, w skład których wejdzie np. finansista, inżynier i humanista.
Zawiązaną przez trzy uczelnie Akademię Klimatu wspierają od strony finansowej fundacje: Fundacja Banku Ochrony Środowiska, Fundacja Biznes dla Klimatu i Fundacja Edukacji Klimatycznej.
Żródła: www.agh.edu.pl, naukawpolsce.pl