28 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Elektrownie te będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej, które stanowią kluczowy warunek transformacji energetycznej opartej o odnawialne źródła energii. Zadania dotyczące elektrowni szczytowo-pompowej będą inwestycjami celu publicznego. Rozwiązanie to zapewni szybszą ich realizację, a tym samym poprawę bezpieczeństwa energetycznego, poprzez istotne zwiększenie możliwości magazynowania energii elektrycznej w polskim systemie elektroenergetycznym.
Decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowej będzie wydawał wojewoda w ciągu miesiąca od złożenia wniosku przez inwestora. Wniosek będzie musiał zawierać szczegółowe informacje i dane, a także będą do niego załączone opinie, m.in. związane z określeniem granic terenu objętego wnioskiem.
Ostateczna decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej elektrowni szczytowo-pompowej stanowić będzie podstawę do dokonywania wpisów w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała powstanie sześciu nowych elektrowni wodnych. Jedna z pierwszych miałaby zostać uruchomiona w Młotach w gminie Bystrzyca Kłodzka. W tym przypadku gotowa jest już dokumentacja z lat 70-tych takiej inwestycji, którą trzeba uzupełnić.
Według szacunków elektrownia w Młotach ma dać około 1 GW energii, która wystarczyłaby dla 750 gospodarstw domowych. Byłoby to więc tyle energii ile wytwarza jeden reaktor jądrowy czy też jeden blok węglowy lub jedna duża farma wiatrowa na morzu.
Inwestorem miałaby być Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Źródła: gov.pl oraz PAP