EkoGuru – portal ekologiczny
  • O nas
  • Portal
    • Aktualności Świat
    • Aktualności Polska
  • Wyzwania
    • Zmiany Klimatu
    • Smog
    • Susza
    • Marnotrawstwo Żywności
    • Odpady
  • Rozwiazania
    • Fotowoltaika
    • Pompy Ciepła
    • Termomodernizacja
    • Audyt Energetyczny
    • Biogazownie
    • Kolektory słoneczne
    • Przydomowe Stacje Ładowania
    • Promienniki podczerwieni
    • Wykorzystanie wody deszczowej
    • Przydomowe elektrownie wiatrowe
    • Odzysk wody szarej
  • Baza Wiedzy
    • Wiedza Ogólna
    • Wiedza Praktyczna
    • Prawo
    • Ekopedia
  • Technologie
  • Kontakt
AktualnościPolska

System kaucyjny obejmujący „małpki” to czystsze środowisko i zyski dla gospodarki

przez Michał Skwarek 14 stycznia 2023
przez Michał Skwarek 14 stycznia 2023
źródło: plus.gloswielkopolski.pl; fot. Łukasz Gdak

Po długich i burzliwych konsultacjach powstała ustawa, którą chwalą niemal wszyscy od biznesu po ekologów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wsłuchało się w uwagi interesariuszy i nawet na ostatniej prostej, w okresie świątecznym, wprowadziło drobne, ale istotne zmiany, takie jak: włączenie puszki stalowej, zapowiedź zwolnienia kaucji z VAT, obowiązek rozliczania się operatorów pomiędzy sobą. Dobry projekt ustawy o systemie kaucyjnym wciąż nie trafił jednak pod obrady Rady Ministrów, a to, obok wyłączenia szkła jednorazowego z systemu, najbardziej martwi ekspertów.

Butelki i puszki po napojach istotnie zanieczyszczają przestrzeń publiczną oraz środowisko, ponieważ produkty w nich sprzedawane konsumowane są w znacznej mierze poza domem i tam też zostają. W Polsce sprzedawanych jest rocznie ok. 1,8 mld napojów w szklanych opakowaniach jednorazowych, z czego większość stanowi piwo. Dodatkowo, istotny problem w Polsce, co podkreślali przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, stanowią tzw. małpki, których na polskim rynku sprzedaje się ok. 2 mln sztuk dziennie.

Mniej śmieci, niższe koszty sprzątania

Opakowania te są często porzucane i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Objęcie jednorazowych opakowań szklanych systemem kaucyjnym pozwoli uzyskać co najmniej 90-procentowy poziom ich zbiórki selektywnej, co pozwoliu skutecznie je wyeliminować z ulic, parków, obiektów rekreacyjnych, terenów wypoczynkowych, lasów, rzek czy jezior. Takie podejście pomoże obniżyć koszty ponoszone przez samorządy i instytucje państwowe na walkę z zaśmieceniem.

Efektywność tego rozwiązania bardzo dobrze ilustrują badania przeprowadzone w Estonii. Policzono tam, że opakowania po napojach przy poboczach dróg przed uruchomieniem systemu kaucyjnego stanowiły 80% wszystkich znajdowanych tam odpadów, a po wprowadzeniu systemu wartość ta spadła do 10%.
Tak duże zmniejszenie zaśmiecania opakowaniami możliwe było właśnie dzięki systemowi kaucyjnemu.

Czysty materiał do recyklingu

Aby wyprodukować szkło huty wymagają dostarczenia stłuczki dobrej jakości, z bardzo niskim poziomem zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia w selektywnie zbieranych odpadach ze szkła (zielony pojemnik/worek) wahają się pomiędzy 4% a 17%. W tej sytuacji część szkła nie nadaje się do recyklingu.

Włączenie niemal wszystkich jednorazowych butelek szklanych w zakres systemu kaucyjnego pozwoliłoby zwiększyć do 90% poziom ich zbiórki, a więc rocznie odzyskać nawet do 600 tys. ton czystego szkła. Jedynym zanieczyszczeniem stłuczki będą w tym przypadku kapsle i obejmy aluminiowe bądź stalowe pozostające na szyjkach butelek, które są łatwe do wyseparowania w instalacjach uzdatniania stłuczki.

“System zbiórki szkła jaki mamy w Polsce dotychczas nie jest optymalny. Ma to swoje konsekwencje w tym, że nasze poziomy selektywnej zbiórki są niższe, a co najważniejsze zbiórka zawiera zanieczyszczenia, co oznacza, że jest mniej przydatna do recyklingu wysokiej jakości. To jest strata dla gospodarki. Marnotrawienie zasobów. Tutaj jest rola polityków aby to poprawić i wpisać szkło jednorazowe do planowanego systemu kaucyjnego w Polsce.” – uważa Piotr Barczak, ekspert ds. gospodarki o obiegu zamkniętym, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i główny ekspert ds. polityk odpadowych w European Environmental Bureau.

Szkło wyższej jakości to więcej surowca

Systemy kaucyjne nie dość, że pozwalają zebrać więcej opakowań po napojach niż systemy gminne, to jednocześnie dostarczają materiał dużo wyższej jakości, pozbawiony zanieczyszczeń. Obecnie w Polsce wg danych GUS w ramach zbiórki gminnej zbiera się 70% opakowań szklanych, ale ze względu na niską jakość segregowanych przez Polaków śmieci, to szkło jest silnie zanieczyszczone, także innymi frakcjami odpadów. Według samych recyklerów szkła, wysokie poziomy zanieczyszczeń sprawiają, że 50% szklanych opakowań zamiast do recyklingu trafia na składowiska odpadów. Włączenie jednorazowych opakowań szklanych do systemu kaucyjnego zmieni tę sytuację, zapewniając stały strumień czystego szkła z recyklingu.

Zobacz również:  Inteligentne pojemniki na odpady i smart city

System kaucyjny na szklane opakowania jednorazowe to więcej nowych butelek wyprodukowanych ze starych

Bardzo dobrze ilustruje to przykład dwóch europejskich krajów, Niemiec i Francji. W pierwszym z nich dzięki sprawnie działającemu systemowi kaucyjnemu udaje się zebrać z rynku 81% szkła opakowaniowego (97% szklanych opakowań po napojach zbieranych w systemie kaucyjnym oraz pozostałych opakowań, np. słoików, zbieranych w systemie pojemnikowym). We Francji, bez systemu kaucyjnego, podobnie jak w Polsce, udaje się zebrać 70% szkła (licząc wraz z zanieczyszczeniami zbiórki).

Zobacz również:  Tajemnicza choroba atakuje koralowce

Ta różnica przekłada się na niezwykle istotny parametr, a mianowicie na zawartość stłuczki ze starych butelek w nowych opakowaniach szklanych wprowadzanych na rynek. W Niemczech ze względu na wysokiej jakości i czystości materiał pochodzący ze szklanych opakowań zebranych w systemie kaucyjnym wynosi on 65%. We Francji, to tylko 40%. Widać więc, że system kaucyjny pozwala poprzez dostarczanie czystego materiału istotnie poprawić wskaźniki wysokiej jakości recyklingu materiałowego i w praktyce pomóc zamknąć obieg szkła w gospodarce.

Zdolność do osiągnięcia wysokiej cyrkularności zależy przede wszystkim od skuteczności i metod zbiórki. Im więcej opakowań szklanych jest zbieranych przez wysokiej jakości system selektywnej zbiórki, taki jak DRS, tym więcej szkła prawdopodobnie trafi z powrotem do produkcji nowego szkła jednorazowego użytku. Raport Zero Waste Europa „How circular is glass?”

Zmiany w kierunku less i zero waste to obowiązek a nie możliwość

Dyrektywa Komisji Europejskiej zobowiązuje nas do osiągnięcia poziomów recyklingu dla szkła opakowaniowego do 70% w 2025 r. i 75% w 2030 r. Obecnie w Polsce wg danych GUS, poddaje się recyklingowi 70% opakowań szklanych. Jest to wynik liczony wg starego wzoru, czyli masy szkła zebranego do pojemników wraz z zanieczyszczeniami, a od 2021 r. w całej Unii Europejskiej poziom recyklingu obliczany jest wg nowego wzoru wliczającego jedynie materiał przekazany do recyklerów bez zanieczyszczeń. W praktyce możemy zakładać, że poziomy recyklingu szkła opakowaniowego za 2021 r. liczone w oparciu o nową metodę, będą w Polsce o co najmniej 10% niższe. Aby osiągnąć w 2025 r. 70% recyklingu szkła opakowaniowego musimy zebrać go przynajmniej 15% więcej i to przy założeniu wysokiej czystości materiału pochodzącego ze strumienia odpadów komunalnych. W polskich realiach, przy słabych postawach prośrodowiskowych obywateli, osiągnięcie tak wysokich poziomów selektywnej zbiórki oraz recyklingu jest niewykonalne bez włączenia szklanych opakowań jednorazowych do systemu kaucyjnego.

Mniejsza emisja CO2 i oszczędności energii

W procesie produkcji nowych opakowań szklanych, każde 10% surowców pierwotnych zastąpione stłuczką daje ok. 3% oszczędności energii oraz 5% redukcji emisji CO2. Wyprodukowanie butelki szklanej złożonej w większości z surowców pierwotnych pozostawia znaczny ślad węglowy – zdecydowanie większy od butelki PET czy puszki aluminiowej.

Źródło: materiały prasowe Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste

1
FacebookTwitterPinterestEmail
Michał Skwarek

Redaktor naczelny. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku filozofia oraz Wyższej Szkoły Europejskiej na kierunku public relations.

poprzedni
Wielkie Jezioro Słone może zniknąć za 5 lat
następny
Czy obywatel może urządzać las?

Może Cię Zainteresować

Erupcja wulkanu Tonga stwarza ryzyko tymczasowego przekroczenia wzrostu temperatury o...

Zjedz ziemniaczki, będzie deserek – pierwsze warsztaty less waste Foodsi

Energia dla wsi

Zbliża się VI Forum Operatorów Farm Wiatrowych w Sopocie, 8-9...

Fundusze Norweskie na zieloną infrastrukturę

Nie unikniemy ocieplenia poniżej 2 stopni, ale Bill Gates optymistycznie...

Ostatnio dodane

  • Zjedz ziemniaczki, będzie deserek – pierwsze warsztaty less waste Foodsi

    6 lutego 2023
  • Erupcja wulkanu Tonga stwarza ryzyko tymczasowego przekroczenia wzrostu temperatury o 1,5°C

    6 lutego 2023
  • Energia dla wsi

    3 lutego 2023
  • Zbliża się VI Forum Operatorów Farm Wiatrowych w Sopocie, 8-9 marca

    2 lutego 2023
  • Fundusze Norweskie na zieloną infrastrukturę

    1 lutego 2023

Jesteśmy na:

Facebook Twitter Instagram Linkedin

O nas

EkoGuru to ambitna, niezależna inicjatywa mająca na celu wywarcie realnego wpływu na poprawę jakości środowiska naturalnego w Polsce, a pośrednio także na całej naszej planecie. Ten cel chcemy osiągnąć nie tylko poprzez rzetelną edukację, ale przede wszystkim dzięki skutecznemu motywowaniu wszystkich czytelników naszego portalu do praktycznego działania. Wychodzimy z założenia, że sama wiedza niewiele znaczy, jeżeli nie przekłada się na odpowiednie decyzje w życiu codziennym.

Popularne

  • 1

    Zamiast stawiać pasieki, ratujmy dzikie pszczoły

    20 maja 2021
  • 2

    „Betonoza” i „ogrodoza”, czyli kilka słów o klimacie miasta

    11 czerwca 2021
  • 3

    Drony zasieją drzewa

    3 lipca 2021
  • 4

    Ekolodzy przeciw budowie w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

    22 listopada 2021

Śledź nas na Facebooku

Śledź nas na Facebooku

@2020 - All Right Reserved. EkoGuru.pl

EkoGuru – portal ekologiczny
  • O nas
  • Portal
    • Aktualności Świat
    • Aktualności Polska
  • Wyzwania
    • Zmiany Klimatu
    • Smog
    • Susza
    • Marnotrawstwo Żywności
    • Odpady
  • Rozwiazania
    • Fotowoltaika
    • Pompy Ciepła
    • Termomodernizacja
    • Audyt Energetyczny
    • Biogazownie
    • Kolektory słoneczne
    • Przydomowe Stacje Ładowania
    • Promienniki podczerwieni
    • Wykorzystanie wody deszczowej
    • Przydomowe elektrownie wiatrowe
    • Odzysk wody szarej
  • Baza Wiedzy
    • Wiedza Ogólna
    • Wiedza Praktyczna
    • Prawo
    • Ekopedia
  • Technologie
  • Kontakt
EkoGuru – portal ekologiczny
  • O nas
  • Portal
    • Aktualności Świat
    • Aktualności Polska
  • Wyzwania
    • Zmiany Klimatu
    • Smog
    • Susza
    • Marnotrawstwo Żywności
    • Odpady
  • Rozwiazania
    • Fotowoltaika
    • Pompy Ciepła
    • Termomodernizacja
    • Audyt Energetyczny
    • Biogazownie
    • Kolektory słoneczne
    • Przydomowe Stacje Ładowania
    • Promienniki podczerwieni
    • Wykorzystanie wody deszczowej
    • Przydomowe elektrownie wiatrowe
    • Odzysk wody szarej
  • Baza Wiedzy
    • Wiedza Ogólna
    • Wiedza Praktyczna
    • Prawo
    • Ekopedia
  • Technologie
  • Kontakt
@2020 - All Right Reserved. EkoGuru.pl

Przeczytaj Równieżx

W Polsce powstanie zakład przetwarzający zużyte...

,,Mój elektryk” – nowy program dopłat...

„Angry birds” – hałas wywołuje agresję...