Na całym świecie ekosystemy są zagrożone. Od lasów i terenów suchych po pola uprawne, jeziora
i mokradła — naturalne przestrzenie, od których zależy nasza egzystencja, osiągają punkt krytyczny. Dlatego celebrowany 5 czerwca ONZ-owski Światowy Dzień Środowiska stał się okazją, by w tym roku skupić się na renaturyzacji gruntów, powstrzymywaniu pustynnienia i budowaniu odporności na suszę pod hasłem „Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re: Generacją”. Organizację obchodów tego święta w Polsce, koordynował UNEP/GRID-Warszawa —organizacja realizująca w Polsce misję Program ONZ ds. Środowiska (UNEP).
5 czerwca w ramach obchodów Światowego Dnia Środowiska, odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, biznesu oraz administracji centralnej. Spotkanie rozpoczęło się od transmisji przesłania Inger Andersen, dyrektorki generalnej UNEP. Następnie Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, w mowie otwierającej wydarzenie wezwała wszystkie pokolenia do wspólnego działania na rzecz uzdrowienia naszego środowiska. Na koniec swoje słowa skierowała do tych, którzy właśnie wchodzą w dorosłość: „Generacjo Z, nie zawiedziemy was”.
Uzdrawiająca siła natury
Renaturyzacja gruntów jest kluczowym filarem Dekady ONZ na rzecz odbudowy ekosystemów (2021–2030), ogłoszenie której było wezwaniem do ochrony i odtwarzania ekosystemów na całym świecie.
W odpowiedzi na ten apel, UNEP/GRID-Warszawa stworzył program Re:Generacja, wspierający cenne polskie ekosystemy. Jak przekonuje UNEP „nie możemy cofnąć czasu, ale możemy pielęgnować lasy, zazieleniać nasze miasta, zbierać wodę deszczową i jeść żywność przyjazną dla gleby. Możemy być pokoleniem, które w końcu zawrze pokój z ziemią.”
Obecna na spotkaniu posłanka na sejm RP Klaudia Jachira mówiła o tym, że wiele zmienia się na lepsze i można wyczuć lepszy klimat do rozmów. Ze specjalnym przemówieniem zwróciła sią do uczestników w przesłanym nagraniu ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Dziennikarz i przyrodnik Adam Wajrak przygotował wystąpienie o „Ochronie dobrze funkcjonujących ekosystemów lądowych”. Zdaniem Wajraka, przed naszą cywilizacją stoi najpoważniejsze wyzwanie dotychczas, ale podejmując je, nie możemy koncentrować uwagi na samej zmianie klimatu
w oderwaniu od zmiany w ekosystemach. — Powinniśmy „zapuszczać” nasze lasy, tymczasem Puszcza Białowieska to zaledwie 0,6 proc. powierzchni leśnej kraju — stwierdził.
Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes NFOŚiGW mówiąc o strategiach działań Funduszu na najbliższe lata, wspomniała o planowanym wsparciu dla błękitno-zielonej infrastruktury oraz rozszczelnianiu powierzchni w miastach. Wspominając o nowościach, przedstawiła „Inkubator wniosków LIFE”, a także opowiedziała o możliwościach ubiegania się o dofinasowanie przez organizacje pozarządowe.
W trakcie wydarzenia odbyły się trzy dyskusje: „Kapitał naturalny w analizach ekonomicznych i jak to widzi biznes”, „Ochrona i odtwarzanie ekosystemów przyrodniczych” oraz „Rolnictwo – jak wyżywić 10 mld ludzi nie niszcząc planety.” Uczestnicy podkreślali, że odbudowa kapitału przyrodniczego jest nie tylko gwarancją sukcesu w każdej dziedzinie gospodarki, ale warunkiem naszej dalszej egzystencji.
Lauraci Environmental Impact Award Poland 2024
Konferencję zakończyła gala konkursu Environmental Impact Award Poland (EIAP) 2024 z udziałem wiceministry klimatu i środowiska Anity Sowińskiej. —Innowacyjność to znacznie więcej niż kreatywność. Innowacyjność zawiera w sobie także komponent wdrożenia zmiany — powiedziała Sowińska. Nagrody EIAP w tym roku trafiły do firm, które wyprzedając działania legislacyjne mają na celu uwolnienie środowiska od zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Jury nagrodziło:
w kategorii STARTUP — FibriTech, w kategorii ŚREDNIA FIRMA — ERG SA, w kategorii DUŻA FIRMA — VIVE Group. Wyróżnienia otrzymali: Planet Heroes (MAŁA FIRMA) i BASF Polska (DUŻA FIRMA). Nagrodę specjalna Ministerstwa Klimatu i Środowiska otrzymał startup System DOT.
Nagrodę EIAP dla osoby, która miała największy wpływ na ochronę środowiska w Polsce w roku 2024 otrzymał prof. Szymon Malinowski za nieugięte przypominanie o pilnej konieczności powstrzymania globalnego ocieplenia i podkreślanie, że z przyrodą się nie negocjuje. Wyróżnienie otrzymała Magdalena Dziczek.
Kampania outdoorowa
Do 9 czerwca w największych miastach w Polsce można zobaczyć przesłania skierowane do różnych generacji wyświetlane na ekranach Screen Network — różnice pokoleń znikają, kiedy dostrzegamy pilną potrzebę odtwarzania ekosystemów lądowych, ponieważ wszyscy jesteśmy równi wobec Natury.
Link do galerii zdjęć: https://flic.kr/s/aHBqjBtTb9
Organizator Światowego Dnia Środowiska 2024: UNEP/GRID-Warszawa
Partnerzy strategiczni: T-Mobile Polska, BNP Paribas Bank Polska, PwC Polska
Partnerzy główni: ERGO Hestia, Grupa Żabka, Fundacja Veolia Polska, Polenergia, BASF
Partnerzy: InPost, InPost GreenCity, PreZero, Respect Energy, Grupa Żywiec, One Step Financial, Henkel, Castorama, Planet Heroes
Patronat honorowy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Prezydent m.st. Warszawy, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska,
Partnerzy instytucjonalni: Krajowa Izba Gospodarcza, Łazienki Królewskie, United Nations Association Poland (UNAP), Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności, RoślinnieJemy, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Biebrzański Park Narodowy, Fundacja Mare, Fundacja Czyste Powietrze, TOGETAIR, WP Law
Patronat medialny: Rzeczpospolita, Screen Network, Teraz Środowisko, PlantPress, NNO, Gazeta.pl, FoodFakty, ecoekonomia.pl
O UNEP/GRID-Warszawa
Od 1991 roku UNEP/GRID-Warszawa realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), działając na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wspiera właściwe zarządzanie środowiskiem i ochronę różnorodności biologicznej. Propaguje postawę odpowiedzialności za środowisko w społeczeństwie i w biznesie. Specjalizuje się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o środowisku oraz upowszechnianiu zastosowań nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym systemów informacji geograficznej (GIS) i technologii satelitarnych.
UNEP/GRID-Warszawa zostało ustanowione w 1991 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Programem ONZ ds. Środowiska (UN Environment Programme, UNEP) a Rządem Polskim. Działa jako jeden z kilku ośrodków globalnej sieci GRID (Global Resource Information Database— światowa baza danych o zasobach Ziemi) utworzonej przez UNEP w celu wzmocnienia efektywnego zarządzania zasobami środowiska. Swoje działania realizuje we współpracy z organizacjami i instytucjami krajowymi oraz zagranicznymi. Jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.
UNEP/GRID-Warszawa ma status organizacji pozarządowej i działa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.
Więcej informacji: www.gridw.pl