Minister Przemysłu powołała zespół związany z wprowadzeniem w Polsce unijnego rozporządzenia metanowego.
Od 4 sierpnia 2024 roku obowiązuje unijne rozporządzenie metanowe. Jego główne zapisy dotyczą redukcję emisji metanu w sektorze energetycznym w UE, co obejmuje emisje pochodzące z sektora ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla wprowadzane do obrotu w UE. Dokument wprowadza m.in. obowiązek monitorowania, raportowania oraz weryfikacji emisji metanu przez przedsiębiorstwa energetyczne, w tym kopalnie węgla kamiennego, zarówno czynne, jak i zamknięte.
23 stycznia tego roku minister przemysłu Marzena Czarnecka powołała zespół, który ma zająć się opracowaniem rozwiązań związanych z wdrożeniem i przestrzeganiem zapisów rozporządzenia metanowego w Polsce.
W skład tej grupy wchodzą między innymi przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa – PIB, PGG S.A., JSW S.A., Gaz-System S.A. , Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej, Południowego Koncernu Węglowego S.A, Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., Orlen S.A.. W pierwszym posiedzeniu uczestniczyli także przedstawiciele resortu przemysłu w tym Departamentu Górnictwa i Hutnictwa. Szefową zespołu została dyrektor Departamentu Ropy i Gazu Magdalena Jarkulisz, która zaproponuje prace w trzech obszarach – węglowym, ropnym i gazowym.
„Celem zespołu ma być opracowanie aktów prawnych, które będą dodatkowo potrzebne do wprowadzenia unijnego rozporządzenia metanowego w życie i znalezienie jak najlepszych rozwiązań, a także wskazanie podmiotów, które będą odpowiedzialne za wdrożenie tych przepisów” – zaznaczyła minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Źródło: gov.pl, PAP