Stowarzyszenie EKOSKOP w partnerstwie z Miastem Rzeszów rusza z projektem pod nazwą „OKO na Klimat”, w ramach którego powstanie w Rzeszowie dziesięć Klubów Liderów dla Klimatu. Będą one zrzeszać młodych ludzi zainteresowanych działaniami edukacyjnymi i podejmowaniem własnych aktywności na rzecz ochrony klimatu. Projekt finansowany jest z Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
EKOSKOP, za pośrednictwem mediów i swojej strony internetowej, wystosował zaproszenie do udziału w projekcie z myślą o dzieciach i młodzieży zainteresowanych ochroną środowiska, w szczególności tematem zmian klimatycznych. Jako, że każdy zakładany klub będzie miał swojego dorosłego opiekuna, pomysłem zainteresował też nauczycieli, opiekunów kół ekologicznych i naukowych, instruktorów harcerskich oraz animatorów.
Klubowicze „OKA na klimat” będą mogli liczyć na udział w różnych warsztatach – medialnych, poświęconych klimatowi, a także w zajęciach, takich jak sianie łąki kwietnej. Będą także gry symulacyjne o obywatelskich postawach i zasadach negocjowania trudnych decyzji oraz happeningowe Zloty Klimatyczne. W podsumowaniu projektu wydany zostanie młodzieżowy poradnik dla klimatu, po to, by każdy rzeszowianin mógł dowiedzieć się, co jako mieszkaniec, użytkownik samochodu, domu czy mieszkania może zrobić dla klimatu. A niedużymi krokami może dokonać pewnych pozytywnych zmian. Stowarzyszenie przygotowuje m.in. akcje sadzenia parków kieszonkowych dzięki wsparciu środków zewnętrznych, a także projekt pod hasłem „500 balkonów” polegający na uczynieniu tych części mieszkań bardziej „zielonymi” i przyjaznymi dla klimatu.
Skąd „OKO na Klimat”? Jak mówił dla Radia Rzeszów Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenia EKOSKOP, koordynator projektu, jest to faktyczne patrzenie na klimat, ale również chęć doprowadzenia w tym przedsięwzięciu do powstania społecznej sieci, w której mieszkańcy, organizacje pozarządowe, naukowcy i wszyscy zainteresowani tym ważnym tematem, mogliby wnieść coś od siebie do planu adaptacyjnego do zmian klimatu, jaki Miasto Rzeszów opracowało w 2019 roku. Stąd stowarzyszenie zaplanowało, w formie otwartych wykładów, pięć debat z naukowcami, ekspertami w dziedzinie klimatu.
Jak zaznaczał Mirosław Ruszała, stowarzyszenie chciałoby również zainicjować w rzeszowskich szkołach spotkania z nauczycielami, by przekazać im materiały pomocne w nauczaniu o klimacie.
„Wiemy, że młodzież chce, by problemy klimatyczne pojawiały się na godzinach wychowawczych, żeby nie był to tylko temat gorących, ulicznych strajków, ale też zwykłej edukacji. Młodzież jest bardzo zatroskana o to, co przyniesie nam zmiana klimatyczna i jak ich rzeczywistość może się zmienić – mówił w Radiu Rzeszów Mirosław Ruszała.
Działania te mają wyraźny walor edukacyjny, a nawet wychowawczy. Jest to pewnego rodzaju przygotowanie młodych osób do tego, by mieli „wyostrzone” spojrzenie na klimat. Jak podkreślał przedstawiciel stowarzyszenia, dzisiejsze dzieci, młodzież to jutrzejsi studenci, którzy staną się w przyszłości wyborcami lub decydentami, mającymi wpływ na to, jak miasto, w którym żyją, będzie działać w sprawach klimatu.
Pomysłodawca projektu „OKO na Klimat”, Stowarzyszenie „EKOSKOP”, zrzesza osoby zaangażowane w upowszechnianie idei ochrony środowiska, funkcjonowania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i propagujące zdrowy styl życia. Jak precyzuje to Stowarzyszenie w swojej misji, działania „EKOSKOPU” zmierzają ku wychowaniu młodego pokolenia do harmonijnego współżycia z naturą i odpowiedzialności za decyzje mające wpływ na środowisko. Stowarzyszenie wspiera także osoby i organizacje reprezentujące zbliżone poglądy i angażujące się w podobne działania na rzecz środowiska.
Źródła: ekoskop.rzeszow.pl, radio.rzeszow.pl