Przyrodniczy skarb Ponidzia – rezerwat przyrody Polana Polichno został powiększony. Obszar znajdujący się na terytorium Nadleśnictwa Pińczów (RDLP w Radomiu) i ma obecnie ponad 36 ha.
Decyzja dotycząca powiększenia terenu rezerwatu zainicjowana przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych została podjęta 18 czerwca przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach. Polana Polichno została rozszerzona z niecałych 10 ha do ponad 36 ha.
„Ochroną objęto otaczające dotychczasowe granice rezerwatu drzewostany dębowe, które są siedliskiem jednego z największych, rodzimych chrząszczy – jelonka rogacza. Wniosek o powiększenie rezerwatu został złożony przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, przy pełnej akceptacji ze strony Nadleśnictwa Pińczów oraz leśników wchodzących w skład Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Kielcach” – informuje Jacek Koba z Wydział Ochrony Lasu RDLP w Radomiu.
Rezerwat powstał w 1974 roku i stanowi wyjątkowe środowisko flory stepowej. Na terenie Polany Polichno znajdują się gatunki roślin kserotermicznych takich jak: miłek wiosenny, groszek pannoński, len włochaty, dzięwięćsił bezłodygowy oraz wisienka stepowa. Rezerwat chroni także wiele gatunków storczyków: obuwika pospolitego, buławnika wielkokwiatowego, storczyka kukawkę oraz storczyka purpurowego.
,,Storczykowe murawy” w Polsce to rzadkość, dlatego też zostały one wyróżnione w europejskiej sieci obszarów chronionych ,,Natura 2000”, jako cenny gatunek.
Populacje storczyków i roślin stepowych są utrzymywane dzięki działalności człowieka – przez systematyczne usuwanie pojawiających się odrośli drzewek i krzewów. Efekty tej pracy można było oglądać tej wiosny, podczas zakwitu storczyków purpurowych i innych roślin, których barwy mieniły się na murawach stepowych.
Plany dotyczące powiększenia rezerwatu rodziły się już w latach 70. XX wieku. Fragmenty lasu włączone w obszar rezerwatu stanowią miejsce licznej populacji jelonka rogacza, który zasiedla tamtejsze dęby. Za pomocą nieformalnych działań, które od wielu lat prowadzone były przez leśników, utrzymano i wzmocniono występowanie dębów w składzie drzewostanów oraz zachowano ich wiekowe okazy.
Rezerwat przeprowadza badania entomologiczne, z których wynika, że populacja jelonka rogacza jest stabilna. Utrzymanie odpowiednich warunków siedliskowych spowoduje, że tereny Polany Polichno wciąż będą ważną ostoją tego gatunku w Polsce.
Na terenie rezerwatów przyrody obowiązują zakazy, które mają na celu ochronę i zachowanie cennych elementów przyrody.
Rezerwat współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami ochrony przyrody, w szczególności ze Świętokrzyskim i Nadnidziańskim Zespołem Parków Krajobrazowych. Skutkiem tego jest wiele wspólnych projektów realizowanych na terenie Ponidzia, które nierzadko mają duże znaczenie dla edukacji przyrodniczej.