Od 2000 roku Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, przy współpracy wielu innych organizacji m.in. Stowarzyszenia Ochrony Przyrody BIOS i Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, a także pracowników uniwersytetów z Poznania i Opola realizuje Program „SUSEŁ”. Mija więc 25 lat od rozpoczęcia operacji, która za swój główny cel stawia przywrócenie polskiej populacji susła moręgowanego w granicach jego dawnego zasięgu, a są to przede wszystkim województwa: śląskie, opolskie, dolnośląskie i częściowo lubuskie. Projekt jest dofinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu LIFE.
Suseł to niewielkich rozmiarów wiewiórka naziemna, której masa z reguły nie przekracza 350 gramów, a długość tułowia 23 centymetrów. Zwierzę zamieszkuje tereny Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie, pomimo działań ochronnych, cała jego środkowoeuropejska populacja jest zagrożona.
W Polsce występowały dwa gatunki susłów: moręgowany i perełkowany. Tego ostatniego można zobaczyć jeszcze na Lubelszczyźnie. Jednak suseł moręgowany uznany został za gatunek wymarły, bowiem ostatnie osobniki widziane były w latach siedemdziesiątych XX wieku. Dlatego też rozpoczęto proces reintrodukcji, sprowadzając przedstawicieli tego gatunku ze Szwajcarii, a przede wszystkim Węgier. W ten sposób rozpoczęto restytucję gatunku o nazwie suseł moręgowany (Spermophilus citellus). Początkowo 10 sztuk z ZOO w Bernie oraz ok. 50 susłów z Budapesztu została przywieziona do poznańskiego ogrodu zoologicznego. Stamtąd trafiły do czterech miejsc: w Kamieniu Śląskim (opolskie), Głębowicach (dolnośląskie), Jakubowie Lubińskim (dolnośląskie) oraz Rościsławicach (dolnośląskie). W Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie żyje połowa polskiej populacji susła moręgowanego. Zwierzęta te żyją od 4 do 5 lat. Kilka rodzin susłów tworzy małe kolonie w celu wspólnej obrony. Te z kolei często łączą się w większe. Największe kolonie susła mogą liczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników. Najczęściej jednak liczą od 20-30 do 100-200. Suseł moręgowany objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Według Państwowego Monitoringu Środowiska prowadzonego przez GIOŚ – w Polsce w 2018 r. – żyło prawie 1500 osobników tego gatunku w Polsce.
Źródło: salamandra.org.pl