Fundacja Sendzimira rozpoczyna rekrutację do programu pn. „Zielony Lider”. Zgłoszenie można wysyłać jeszcze do jutra – 12 lutego. Program ten wspiera lokalnych liderów i liderki w działaniach na rzecz ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. Tym razem będzie to trzecia edycja tego rocznego programu wspieranego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, którego realizatorem jest Fundacja Sendzimira.
Do uczestnictwa w programie organizatorzy zapraszają trzyosobowe zespoły z gmin poniżej 50 tys. mieszkańców (w wyjątkowych przypadkach z gmin do 100 tys. mieszkańców). Każdy zespół składa się z lidera lub liderki i dwóch osób, które lider(-ka) planuje zaangażować we wdrażanie działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu.
Odbywają się one w trzech obszarach; błękitno-zielona infrastruktura, poprawa jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz gospodarka odpadami.
Pierwsza edycja programu zrealizowana była w 2021 roku. Łącznie pracowało 14 zespołów liderskich. Pięć zespołów zajmowało się wdrażaniem rozwiązań dotyczących rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury. Efektem tej pierwszej edycji w tym obszarze były m.in. ograniczenie problemu suszy i zastoisk wodnych na terenie osiedli mieszkaniowych w Zamościu – naturalny plac zabaw na Osiedlu Heweliusza, który w czasie nawalnych deszczy będzie służyć jako niecka zbierająca wody opadowe i chronić w ten sposób osiedle przed podtopieniami. W Starogardzie Gdańskim Stowarzyszenie Starogard2030 wraz z Urzędem Miasta, przystąpiło do programu sprzyjającego retencji wody opadowej. Na terenie gminy Świdwin zajęto się ograniczeniem podtopień w centrum miasta w czasie nawałnic w oparciu o system rozproszonych rozwiązań retencyjnych, zaś Łomianki rekomendowały odtworzenie lokalnego cieku wodnego.
Kolejny obszar to działania na rzecz poprawy jakości powietrza i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w którym wzięły udział cztery zespoły z całej Polski.
Gmina Drzewica przystąpiła do programu ograniczenia emisji zanieczyszczeń i ich gotowością na wymianę źródeł ciepła na bardziej nowoczesne pozyskując ponad milion złotych na instalacje fotowoltaiczne w placówkach oświatowych. Zakopane zmierzyło się z problemem niewystarczającego tempa wymiany starych kotłów na paliwa stałe oraz podłączania nieruchomości do geotermii. Efektem udziału w projekcie, jak piszą organizatorzy jest „ponowne zainteresowanie władz Zakopanego poszerzaniem sieci geotermii oraz zgoda na przeprowadzenie badań, które ułatwią aplikowanie o dofinansowanie geotermii ze środków zewnętrznych”.
W Ełku postanowiono opracować Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu (MPA), a na razie wyeliminowano przedmioty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w urzędzie, szkołach, instytucjach kultury czy miejskich spółkach, promowano picie “ełckiej kranówki” oraz zorganizowano kampanię edukacyjną “Śmieci oddajesz-drzewko dostajesz”.
Trzecia droga dotycząca gospodarki odpadami, zainteresowała pięć zespołów. Pomysły były różne, od ograniczenia odpadów w trakcie festiwali Folkowisko i CieszFanów, zużycie naczyń jednorazowych (m.in. poprzez uruchomienie wypożyczalni naczyń i sztućców, wprowadzenie kaucji na kufle i in.) poprzez zorganizowanie konkursu dla wszystkich placówek edukacyjnych w Ustrzykach Dolnych. Zwycięska szkoła, która wygenerowała najmniej odpadów zmieszanych, miała otrzymać nagrodę 20 000 zł z przeznaczeniem na kampanię edukacyjną z zakresu ochrony środowiska. Z kolei Klembów skoncentrował się na rozpowszechnieniu kompostowania. Pierwszym działaniem było zwiększenie ulgi dla mieszkańców kompostujących bioodpady samodzielnie i organizacja konkursu dla sołectw dotyczącego kompostowania. Wszystkie placówki edukacyjne w gminie otrzymały obowiązek utworzenia i korzystania z kompostownika na swoim terenie.
W 2022 roku współpracowano z osiemnastoma zespołami z całej Polski. Łącznie w dwóch edycjach zgłoszono 30 projektów.
Źródło: zielony lider.org