Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) w partnerstwie z Czepczyński Family Foundation (CFF) zapraszają do udziału w konkursie pod hasłem Szkoła z Wiatrem.
Konkurs promuje odnawialne źródła energii, w szczególności lądową i morską energetykę wiatrową. Przeznaczony jest dla klas 1-6 szkół podstawowych, uczniów indywidualnych oraz nauczycieli.
W przypadku pierwszej grupy uczestników, uczniów indywidualnych i klas, zadaniem konkursowym jest przygotowanie materiału plastycznego, audiowizualnego lub innego materiału w dowolnej formie artystycznej, który promuje odnawialne źródła energii. Materiał ten należy umieścić w formie postu na stronie uczestnika akcji (a więc na przykład danej szkoły) na portalu Facebook. Należy przy tym pamiętać o dodaniu hashtagu: #WiatrMaMOC, oznaczeniu organizatora akcji, czyli profilu @PSEW oraz o wysłaniu linku do posta na adres szkolazwiatrem@psew.pl.
Najlepsza praca klasowa zostanie nagrodzona wycieczką na farmę wiatrową, a w ramach trzech wyróżnień, klasy otrzymają wyjątkowe zestawy klocków lego, z których można zbudować metrowy model turbiny wiatrowej! Takie sam zestaw otrzyma również autor pracy w kategorii „uczeń indywidualny”.
Z kolei nauczyciele mogą wziąć udział w konkursie poprzez opracowanie oryginalnego scenariusza lekcji dla klas 7-8 szkół podstawowych, dotyczącego odnawialnych źródeł energii. Zgłoszenie wraz ze scenariuszem należy wysłać na adres e-mail: szkolazwiatrem@psew.pl. Do zdobycia w nagrodę jest laptop.
„Klimat i ochrona środowiska dotyczą każdego z nas. Jego konsekwentne zanieczyszczanie i degradacja może mieć katastrofalne skutki. Kolejne pokolenia mogą żyć w świecie, który nie będzie taki sam jak ten znany z czasów naszego dzieciństwa. Dlatego już teraz warto podejmować decyzje, które mają pozytywny wpływ na nasze środowisko, by zmieniać planetę dla nas samych, naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Jedynie słuszną alternatywą jest wykorzystywanie naturalnych zasobów, takich jak wiatr, słońce, czy woda, które są na wyciągnięcie ręki, powszechnie dostępne a produkowana z nich energia ekologiczna. Dlatego głównym zamysłem Szkoły z Wiatrem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na codzienne zanieczyszczanie środowiska przez człowieka i pokazanie, jak już dziś możemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym” – mówi Kamila Tarnacka, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, organizacja pozarządowa, działająca od 1999 roku. Stowarzyszenie wspiera i promuje rozwój energetyki wiatrowej oraz skupia czołowe firmy tego segmentu w Polsce. Partnerem konkursu jest Czepczyński Family Foundation. To założona przez przedsiębiorców Justynę i Artura Czepczyńskich fundacja, działająca w świecie biznesu i edukacji.
„Celem statutowym naszej fundacji jest wspieranie rodziców, opiekunów i nauczycieli w innowacyjnej edukacji i kształtowaniu przyszłych pokoleń. Dlatego zachęcamy każdego do udziału w projekcie „Szkoła z Wiatrem”, który pokazuje, że nauka ekologii, to nie tylko segregowanie śmieci, ale także wiedza dotycząca odnawialnych źródeł energii i korzyści z nich płynących. Dbanie o naszą przyszłość to zadanie zarówno nas dorosłych jak i naszych dzieci, dlatego nie ma na co czekać i trzeba zacząć działać już teraz, a do tego potrzebna jest nam np. edukacja dotycząca energii wiatrowej.” – zachęca Damian Kupczyk, prezes Czepczyński Family Foundation.
Na stronie internetowej szkolazwiatrem.pl znajdziemy także informacje na temat wyjątkowego projektu edukacyjnego, przygotowanego z myślą o szkołach, które chcą nauczać w duchu ekologii.
W ramach tego projektu można bezpłatnie pobrać scenariusz lekcji wyjaśniającej, czym są odnawialne źródła energii i jak można wykorzystać je w walce o zieloną planetę. Udział w samym projekcie również jest nagradzany (ciekawymi gadżetami), po przeprowadzeniu lekcji w klasie i udokumentowaniu tego w portalu społecznościowym.
Źródło: www.szkolazwiatrem.pl