Zwiększone dofinansowanie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, wsparcie dla przedsiębiorstw i organizacji, dopłaty do leasingu pojazdu oraz większy wybór pojazdów, na które można otrzymać wsparcie – tym charakteryzuje się nowa odsłona programu dopłat do pojazdów zeroemisyjnych, także elektrycznych i wodorowych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza start programu ,,Mój elektryk”, na który zostało przeznaczone 500 mln złotych.
Nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dąży do zwiększenia liczby użytkowanych pojazdów elektrycznych, dzięki którym ograniczone zostaną szkodliwe emisje spalin oraz gazów cieplarnianych. Z badań Eurostatu przeprowadzonych w latach 2009-2019 wynika, że to transport zwiększył emisje szkodliwych gazów w Polsce – średnio o 4,7% rocznie.
Celem programu ,,Mój elektryk” jest pozbycie się emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie – wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych.
„Dynamiczny rozwój technologii w tym sektorze sprzyja coraz szerszemu i powszechniejszemu wykorzystywaniu tych pojazdów nie tylko przez użytkowników indywidualnych, ale także przez biznes i administrację. Pozytywnym zmianom w transporcie będą sprzyjać nie tylko zmiany w prawie, ale przeznaczenie 500 mln zł na dopłaty w programie „Mój elektryk”– tłumaczy minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
„Program jest skierowany do wszystkich kategorii odbiorców. Od 12 lipca wnioski o dotacje na zakup pojazdów mogą składać osoby fizyczne, a następnie – w ciągu kilku tygodni – taką możliwość otrzymają przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje. Równolegle, będą uruchamiane dotacje do leasingu. Bez względu na formę finansowania pojazdu (zakup, leasing, najem), warunki wsparcia będą takie same” – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.
Program ,,Mój elektryk” dotyczy zakupu lub leasingu. Osoby fizyczne mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 18 750 złotych, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny wyniesie ono 27 000 złotych. Oprócz rezultatu ekologicznego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma na celu także rezultat społeczny, czyli popularyzacje pojazdów elektrycznych w rodzinach wielodzietnych. W tym przypadku nie obowiązuje limit ceny pojazdu.
Dla pozostałych osób, do których skierowany jest program poziom dofinansowania zależny będzie od kategorii pojazdu oraz średniorocznego przebiegu. Dofinansowanie może obejmować więcej niż jeden pojazd. Rozszerzenie grupy odbiorców programu ma za zadanie ułatwić przejście na transport zeroemisyjny wszystkim podmiotom, chętnym do udziału w nim, w tym przedsiębiorstwom i organizacjom.
Podmioty niebędące osobami fizycznymi, mogą liczyć na dofinansowanie na pojazdy kategorii M1 w wysokości do 27 000 w przypadku średniorocznego przebiegu min. 15 000 km, na pojazdy kategorii L dofinansowanie będzie wynosić 4000 złotych. Wsparcie na zakup pojazdów kategorii N1 wyniesie 70 000 złotych. Warunkiem będzie zadeklarowanie średniorocznego przebiegu powyżej 20 000 km. Dofinansowania obejmować będą zarówno zakup, jak i leasing pojazdów.
Na program „Mój elektryk” przeznaczono 500 mln złotych. Realizacja programu przewidziana jest na lata 2021-2026, a termin naboru do programu trwa do 2025 lub do wyczerpania środków. Stopniowo NFOŚiGW będzie uruchamiał kolejne nabory. Nabór dla osób fizycznych na dofinansowanie zakupu pojazdu zeroemisyjnego rozpocznie się 12 lipca i trwać będzie do 30 września 2025 roku lub do wyczerpania środków. Składanie wniosków odbywać się będzie online. Dofinansowanie dla osób fizycznych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy posiadać pojazd zarejestrowany na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się go przez dwa lata od uzyskania dotacji.
Źródło: https://www.gov.pl