Publikacja UNEP/GRID-Warszawa stanowi wynik intensywnych prac grup roboczych projektu #EndPlasticPollution oraz wielowymiarowych dyskusji prowadzonych podczas konferencji Sustainable Industry Lab 2024. Wartością raportu jest prezentacja różnorodnych spojrzeń na wyzwania związane z tworzywami sztucznymi, czyli recyklerów, naukowców i przedsiębiorców, co pozwala na kompleksowe zrozumienie problemu.
Raport “Tworzywa sztuczne. W gospodarce, nie w środowisku” dostępny jest na stronie: https://www.gridw.pl/pl/baza-wiedzy/rozszerzona-wersja-raportu-tworzywa-sztuczne-w-gospodarce-nie-w-srodowisku
Przedostawanie się tworzyw sztucznych do środowiska (w tym, w postaci mikroplastiku) to ogromne wyzwanie dla ludzkości. Jeśli podejdziemy do plastiku jak do surowca, który warto odzyskiwać zamiast tworzyć go na nowo z użyciem paliw kopalnych, zaoszczędzimy środowisku wielkiego obciążenia, a sobie samym niewątpliwie szkodliwego czynnika wpływającego na nasze zdrowie. Będzie to możliwe, gdy wykorzystamy efektywne sposoby na monitorowanie całego jego cyklu życia, aby za wszelką cenę zatrzymać ten surowiec w obiegu.
Plastik nas otacza
Blisko 85% morskich odpadów to tworzywa sztuczne, których w tych ekosystemach może być już nawet 199 milionów ton! Jednak nie trzeba zaglądać w głąb oceanów by problem unaocznić – wystarczy spacer po lesie czy osiedlowym skwerze. Plastik nas otacza, w wielu rozwiązaniach technologicznych służących nam w codziennym życiu jest niezbędny, lecz nasza odpowiedzialność polega na tym, aby jego cykl życia był jak najdłuższy i domknięty, aby użyte produkty czy opakowania nie stawały się odpadami, lecz ponownie surowcem, który możemy wykorzystać. Biznes powinien tworzyć rozwiązania umożliwiające jak najdłuższe wykorzystanie produktu, jego naprawę, a na końcu recykling.
Jak pisze Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, musimy zacząć dobrze zarządzać produkowanymi tworzywami sztucznymi. W innym wypadku ilość odpadów plastikowych trafiających do środowiska będzie dalej wzrastać.
Do dyskusji trzeba wiedzy
Publikacja “Tworzywa sztuczne. W gospodarce, nie w środowisku” to źródło wiedzy o aktualnych wyzwaniach oraz rozwiązaniach biznesu w zakresie tworzyw sztucznych i ochrony środowiska. Dokument adresowany jest przede wszystkim do tych, którzy mogą mieć największy wpływ na skalę i tempo zmian – przedstawicieli biznesu, ustawodawców oraz do świata nauki.
“Gospodarka oparta na GOZ to przede wszystkim ochrona zasobów Ziemi i pozyskanie czystego surowca do recyklingu” pisze we wstępie do raportu Anita Sowińska, minister Klimatu i Środowiska.
To druga, rozszerzona wersja raportu, która została wzbogacona o takie elementy, jak:
- Inspirujący wstęp autorstwa Pani Minister Anity Sowińskiej z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
- Nowe przykłady dobrych praktyk wdrażanych przez firmy.
- Teksty partnerskie z ciekawymi danymi dotyczącymi tworzyw sztucznych i kontekstu regulacyjnego, autorstwa Tomasza Barańczyka oraz Eweliny Łukasik-Morawskiej.
- Podsumowania branżowych dyskusji stolikowych z konferencji Sustainable Industry Lab 2024, poświęconej tematyce tworzyw sztucznych, autorstwa Marty Krawczyk, Jolanty Okońskiej-Kubicy, Agnieszki Oleksyn-Wajdy, Daniela Maryjosza i Elżbiety Rotblum.
- Komentarz Plastics Europe Polska na temat najnowszych danych dotyczących tworzyw sztucznych.
UNEP/GRID-Warszawa
Od 1991 roku UNEP/GRID-Warszawa realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), działając na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wspiera właściwe zarządzanie środowiskiem i ochronę różnorodności biologicznej. Propaguje postawę odpowiedzialności za środowisko w społeczeństwie i w biznesie. Specjalizuje się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o środowisku oraz upowszechnianiu zastosowań nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym systemów informacji geograficznej (GIS) i technologii satelitarnych.
UNEP/GRID-Warszawa zostało ustanowione w 1991 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Programem ONZ ds. Środowiska (UN Environment Programme, UNEP) a Rządem Polskim. Działa jako jeden z kilku ośrodków globalnej sieci GRID (Global Resource Information Database— światowa baza danych o zasobach Ziemi) utworzonej przez UNEP w celu wzmocnienia efektywnego zarządzania zasobami środowiska. Swoje działania realizuje we współpracy z organizacjami i instytucjami krajowymi oraz zagranicznymi. Jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. UNEP/GRID-Warszawa działa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, będącej organizacją pozarządową. Więcej: www.gridw.pl