Od trzech lat WWF Polska organizuje akcję “Zasadź Las nad Rzeką”. Jej głównym celem jest zalesienie terenów nad uregulowanymi rzekami. Drzewa mają w tych miejscach zbawienny wpływ, bowiem ograniczają nagrzewanie i parowanie wody, wpływają na przywracanie siedlisk nad zdewastowanymi korytami rzek, poprawiają jakości wody oraz stabilizację brzegów.
W tym roku akcja odbywała się na terenie województw świętokrzyskiego i lubelskiego. Poza WWF w przedsięwzięcie włączyli się wolontariusze m.in. Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Fundacja Dzika Rzeka. Wśród miejsc, gdzie wprowadzono nowe nasadzenia wymienia się rzekę Mierzawą w województwie świętokrzyskim. Tam zasadzonych zostało około 1000 sztuk olszy czarnej. Dodatkowo nowe nasadzenia okazów z tego gatunki pojawiły się nad Nidą, Kamionką, Psarką oraz Plebanką. W województwie lubelskim akcję prowadzono nad brzegiem rzeki Szum tu posadzono 500 szt. olszy czarnej na 3 km odcinku.
Drzewa są sadzone w kępach, przypominających naturalne siedliska olchy, czyli po kilka lub kilkanaście sztuk. Jak wynika z obserwacji, akcja już przynosi efekty, bo drzewa szybko przyrastają, w większości także dobrze się przyjmują.
Dzięki ich drzew, woda w rzece jest chłodniejsza, co sprzyja obecności takich ryb jak pstrągi potokowe i chronione gatunki, jak minóg strumieniowy, głowacz czy strzebla potokowa.
Źródło: WWF Polska, Wiadomości Wędkarskie.