23 listopada 2021 r. przedstawiciele administracji rządowej oraz interesariusze sektora biogazu i biometanu, podpisali specjalnie porozumienie o współpracy, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju tego sektora w naszym kraju. Podpisany dokument ułatwi maksymalizację udziału polskich przedsiębiorców i technologii w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji krajowych biogazowni i biometanowni, a także rozwoju rynku i powszechnego zastosowania biogazu i biometanu w gospodarce.
„Cieszy zaangażowanie polskich instytucji i firm, które zdecydowały się na podjęcie działań w tym obszarze. Jest to jeden z kluczowych sektorów, bez którego nie będzie możliwe przeprowadzenie procesu transformacji energetycznej. Polski kapitał chce angażować się w kolejne projekty wspierające rozwój nie tylko biogazu, ale i biometanu, o czym świadczy obecność podmiotów, kluczowych na krajowym rynku, które dostrzegając ogromny potencjał w tworzonym od podstaw rynku, opracowują nowatorskie rozwiązania” – podkreśla szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Porozumienie zawarli przedstawiciele administracji rządowej: Minister Klimatu i Środowiska, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu ds. reformy funkcjonowania instytutów badawczych oraz przedstawiciele inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla sektora biogazu i biometanu, organizacji otoczenia biznesu, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych i przedstawiciele świata nauki.
Dokument ma zapewnić ciągłą współpracę między stronami poprzez prowadzenie skoordynowanych działań w kwestii dynamicznego rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce, koncentrując się głównie na wzmocnieniu krajowych korzyści ekonomicznych, środowiskowych, technologicznych, energetycznych i społecznych.
Podpisany dokument ma umożliwić wprowadzenie działań zwiększających rangę sektora wytwarzania biogazu i biometanu, utworzenie rynku wytwarzania biometanu oraz podbudowanie pozycji krajowych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw. Dodatkowo jest to znaczący krok w rozwoju zielonego sektora, który ułatwi odbudowanie gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa.
„Kluczowe w obszarze energetyki jest dla nas osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności. Zwiększenie wytwarzania energii z biogazu i biometanu jest właśnie jedną z odpowiedzi na to wyzwanie” – informuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Rozwój sektora biogazu i biometanu jest szansą dla polskich przedsiębiorców w staniu się bardziej konkurencyjnymi dzięki nowoczesnym, zeroemisyjnym technologiom. Produkcja biogazu i biometanu ma istotny wpływ na proces transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym i jest znaczącą częścią „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Zwiększenie wytwarzania energii z biogazu i biometanu korzystnie wpłynie na dywersyfikację źródeł energii i na realizację zamierzeń polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej.
Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski, pełnomocnika rządu ds. OZE, podpisany dokument stanowi przykład bardzo dobrej współpracy między rządem a obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz operatorami biogazowni i biometanowni w Polsce, oraz przedsiębiorcami zaangażowanymi w dostawy dla przygotowania, realizacji i eksploatacji projektów biogazowych i biometanowych.
„Podpisane dziś porozumienie określa ambitne partnerstwo między rządem a szerokim gronem interesariuszy, których połączył jeden wspólny cel – wykorzystanie potencjału krajowego w budowaniu nowoczesnej, innowacyjnej i niskoemisyjnej gospodarki” – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Źródło: https://www.gov.pl