Środa Śląska będzie mogła pochwalić się pierwszym w Polsce osiedlem, które będzie ogrzewane i zasilane za pomocą wodoru. Osiedle powstanie dzięki współpracy firmy Polskie Domy Drewniane S.A. oraz SES Hydrogen.
Europejski plan na osiągnięcie neutralności klimatycznej zakłada, że do 2050 roku zużycie wodoru wzrośnie z obecnych 2 proc. do 13 – 14 proc. Dzięki temu Europa ma ograniczyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. Plan jest ambitny i niełatwy do zrealizowania, ale nie niemożliwy. W ten obraz wcale nie tak dalekiej przyszłości wpisuje się Środa Śląska, gdzie deweloper budujący osiedle mieszkaniowe podjął współpracę z firmą dostarczającą wodór. Osiedle będzie więc ogrzewane oraz zasilane energią produkowaną z najczęściej występującego pierwiastka we wszechświecie.
„Cały czas poszukujemy nowych sposobów na to, żeby inwestycje były jak najbardziej nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne, przyjazne dla człowieka i środowiska. Zależy nam także, by angażować w te działania najlepsze polskie firmy. Rozwój technologii wodorowej w obszarze dostarczania energii i ogrzewania mieszkań, który chcemy realizować wspólnie z firmą Sescom, doskonale wpisuje się w te cele” – powiedział Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
Mieszkania na wodór
Na osiedlu budowanym przez inwestora ma powstać 1800 mieszkań, czytamy w komunikacie prasowym. Zarówno Polskie Domy Drewniane jak i firma SES Hydrogen zapewniają, że ta nowoczesna instalacja będzie ekologiczna oraz tańsza niż gaz, a już z pewnością tańsza niż ogrzewanie prądem.
Prezes Polskich Domów Drewnianych podkreślił, że wodór jest paliwem stabilnym i ma dość niską temperaturę spalania. Jego niekwestionowaną zaletą jest brak emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, które tworzą smog. Warto również zwrócić uwagę, że proces produkcji wodoru pozwala na wykorzystanie do tego energii odnawialnej, co stawia go jeszcze wyżej w hierarchii ekologicznych źródeł energii. Z kolei prezes SES Hydrogen oraz Sescom S.A. podkreśla potrzebę rozwijania takich właśnie technologii.
„Nasza firma już od ponad 10 lat pracuje nad technologiami wodorowymi, wdrażając i rozwijając nowe koncepcje techniczne i technologiczne, w tym objęte patentami. Współpraca z Polskimi Domami Drewnianymi jest dla nas bardzo ważnym etapem na drodze do upowszechniania wodoru w budownictwie mieszkaniowym” – powiedział prezes Sławomir Halbryt.
Polska firma wodorowa
Firma Sescom ma na swoim koncie już pierwsze sukcesy w doskonaleniu techniki wykorzystywania wodoru do ogrzewania. Ma zarejestrowanych kilka patentów, które z powodzeniem wykorzystuje i z pewnością będzie wykorzystywać w projektach takich jak ten ze Środy Śląskiej. Eksperci firmy są przekonani, że dekarbonizację trzeba oprzeć o elektrolizery, które wykorzystują do działania autorską technologię HGaaS. Technologia wykorzystuje do działania nadwyżki energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Przedstawiciele firmy przedstawiają swoją technologię jako hybrydę technologii wodorowej oraz „świata IT”. Badanie zapotrzebowania i dostępności wodoru odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych algorytmów sztucznej inteligencji. W systemie znajdują się informacje o dostępności wodoru dla odbiorców przemysłowych i indywidualnych.
System stworzony przez firmę Sescom składa się z trzech elementów: pierwszy to modułowy generator wodoru, drugi to wspomniany wyżej system zarządzania dostępnością wodoru. Trzeci element dotyczy sposobu finansowania inwestycji. Polska firma zakłada, że do 2030 roku dostarczy ponad 500 elektrolizerów o mocy łącznej 100 MW. Ich dzienna produkcja będzie wynosiła 18 ton wodoru i będą stanowiły uzupełnienie dla produkcji energii z fotowoltaiki. Warto przy tym wspomnieć, że firma Sescom została założona w Polsce i jest całkowicie polską firmą.
Źródła: energetyka24, gramwzielone, onet, portalkomunalny