Według raportu opublikowanego 1 września przez Botanic Gardens Conservation International (BGCI) prawie jednej trzeciej gatunków drzew na świecie grozi wyginięcie.
Raport ,,Stan Drzew na Świecie” podaje, że 17 500 gatunków drzew jest zagrożonych wyginięciem. Do najbardziej zagrożonych drzew zalicza się magnolie, dęby, klony i hebany.
Liczba zagrożonych gatunków drzew to dwukrotność liczby wszystkich zagrożonych ssaków, ptaków, płazów i gadów razem wziętych. Grupy ochrony przyrody namawiają do działań ochronnych w obliczu zagrożeń takich jak wylesianie, wycinka lasów i zmiany klimatu.
– ,,Ten raport jest sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich na całym świecie, że drzewa potrzebują pomocy” – informuje sekretarz generalny BGCI Paul Smith.
– ,,Aby świat był zdrowy, potrzebujemy różnorodności gatunkowej drzew. Każdy gatunek drzewa ma do odegrania wyjątkową rolę ekologiczną. W sytuacji, gdy 30% gatunków drzew na świecie jest zagrożonych wyginięciem, musimy pilnie zwiększyć skalę działań ochronnych” – dodaje Sara Oldfield, współprzewodnicząca Globalnej Grupy Specjalistów ds. Drzew Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
Drzewa wspierają naturalny ekosystem i są niezastąpione w walce z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu. Utrata jednego gatunku drzewa może doprowadzić do wyginięcia wielu innych.
Wyniki raportu sugerują, że problem zagrożonych wyginięciem drzew obecny jest na całym świecie. Na Madagaskarze jest 1842 zagrożonych gatunków. Druga w kolejności jest Brazylia z 1788 gatunkami. W Chinach magnolia, kamelia i klon zaliczają się do 890 zagrożonych gatunków. Nawet w Europie – która jest stosunkowo uboga pod względem różnorodności przyrodniczej – nastąpił alarmujący spadek liczebności grabu i jarzębiny. W Ameryce Północnej szkodniki i choroby powodują poważne straty w populacjach jesionów.
– ,,Raport daje nam plan działań do zmobilizowania szerszej społeczności ochrony przyrody i innych kluczowych graczy w celu zapewnienia, że ochrona drzew jest na pierwszym miejscu w programie ochrony przyrody” – informuje dr Malin Rivers z organizacji charytatywnej Botanic Gardens Conservation International.
Największe zagrożenie dla drzew stanowi produkcja roślinna, pozyskiwanie drewna i hodowla zwierząt. Obecnie niebezpieczne stały się dla nich także zmiany klimatyczne i ekstremalne warunki pogodowe. Minimum 180 gatunków drzew jest bezpośrednio zagrożonych przez podnoszący się poziom morza i ciężkie warunki pogodowe – szczególnie gatunki wyspiarskie jak na przykład magnolie na Karaibach.
– ,,Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ na wielu wyspach występują gatunki drzew, których nie można znaleźć nigdzie indziej” – dodano w raporcie.
W ciągu ostatnich 300 lat powierzchnia lasów na świecie zmniejszyła się o około 40%, a 29 krajów utraciło ponad 90% swojej powierzchni leśnej.
Botanicy określają drzewa jako ,,kręgosłup naturalnego ekosystemu”. Mimo że tylko 0,2% gatunków wyginęło do tej pory, badacze twierdzą, że przyspieszający spadek może mieć katastrofalne skutki. W wielu miejscach na świecie drzewa są podstawą zdrowego ekosystemu. Bez nich inne rośliny, owady, ptaki i ssaki walczą o przetrwanie.
– ,,Mamy prawie 60 000 gatunków drzew na naszej planecie i po raz pierwszy wiemy, które gatunki są zagrożone, gdzie są i jak są zagrożone, dzięki czemu możemy podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące ochrony przyrody. Te gatunki jeszcze nie wyginęły. Wciąż jest nadzieja. Wciąż istnieją sposoby, aby przywrócić je z krawędzi” – twierdzi dr Rivers.
Źródła: https://www.reuters.com https://www.bbc.com https://www.theguardian.com