Atakama w Chile – najbardziej sucha pustynia na świecie tonie w zanieczyszczeniach wynikających z nadprodukcji odzieży. Świąteczne swetry, buty narciarskie i wiele innych części garderoby zaśmieca pustynię i jest to spowodowane zjawiskiem fast fashion.
Skutki fast fashion i obecnego w społeczeństwie konsumpcjonizmu poza pracą dzieci w fabrykach i niskimi płacami objawiają się także negatywnym oddziaływaniem na środowisko.
Chile stanowi ośrodek handlu używaną i niesprzedaną odzieżą, której produkcja odbywa się w Chinach lub Bangladeszu. Do portu Iquique w północnym Chile każdego roku przybywa prawie 59 000 ton odzieży, skąd część jest odsprzedawana w Ameryce Łacińskiej, ale większość trafia na pustynię, ponieważ nikt nie płaci koniecznych opłat za jej wywóz.
,,Ta odzież przyjeżdża z całego świata. To, co nie jest sprzedawane do Santiago ani wysyłane do innych krajów, pozostaje w strefie wolnocłowej, ponieważ nikt nie płaci koniecznych taryf, aby to zabrać” – informuje Alex Carreno, były pracownik działu importu w porcie.
,,Problem polega na tym, że odzież nie ulega biodegradacji i zawiera produkty chemiczne, więc nie jest akceptowana na miejskich wysypiskach śmieci” – tłumaczy Franklin Zepeda, założyciel EcoFibra, firmy, która produkuje panele izolacyjne z wyrzucanej odzieży.
Raport ONZ z 2019 roku wykazał, że światowa produkcja odzieży zwiększyła się dwukrotnie w latach 2000-2014, a przemysł ten odpowiada za 20% odpadów wodnych na poziomie globalnym. Podkreślono także, że produkcja odzieży i obuwia wpływa na tworzenie się 8% gazów cieplarnianych na świecie. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie powstaje 92 mln ton odpadów tekstylnych, a w każdej sekundzie na wysypiska śmieci trafia równowartość ciężarówki pełnej ubrań.
Zarówno ubrania zakopane pod ziemią, jak i pozostawione na otwartej przestrzeni szkodzą środowisku, uwalniając zanieczyszczenia do powietrza lub podziemnych kanałów wodnych. Odzież syntetyczna lub poddana obróbce chemicznej może ulegać biodegradacji nawet 200 lat i jest równie toksyczna co wyrzucone opony czy tworzywa sztuczne.
Źródło: https://www.aljazeera.com https://www.independent.co.uk