Gliwice jako jedyne polskie miasto zostały docenione za współpracę w ramach sieci 100 Inteligentnych Miast (Intelligent Cities Challenge – Inicjatywa ICC 2.0). Komisja Europejska nagrodziła gliwickie działania i związane z nimi zielone porozumienia na rzecz transformacji energetycznej.
W ten sposób miasto zostało docenione m.in. za działania na rzecz usprawnienia wykorzystania energii cieplnej w budynkach mieszkalnych. Chodzi o porozumienie zawarte na lata 2025–2026 przez gliwicki samorząd z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Gliwicach oraz Zarządami Budynków Miejskich I i II TBS.
PEC zobowiązał się do regulacji łącznie 180 ulokowanych w nich węzłów cieplnych. Efektem tych działań mają być niższe rachunki za ogrzewanie płacone przez mieszkańców oraz bardziej efektywnego zarządzania energią.
Miasto Gliwice i PEC-u porozumiało się również z miejską spółką Śląska Sieć Metropolitalna w sprawie wykorzystania nadmiaru energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach Centrum Przesiadkowego do produkcji energii cieplnej, a także odzysk ciepła odpadowego z budowanego w rejonie gliwickiego lotniska budynku Data Center ŚSM.
Kolejną umowę samorząd i PEC realizuje z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji (PWiK). Chodzi o trójstronne porozumienie Miasta Gliwice, PEC-u i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które obejmuje wybudowanie do 2028 roku instalacji pompy ciepła w Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach. Instalacja ta pozwoli na odzysk ciepła odpadowego z miejskiej sieci kanalizacyjnej, co przyczyni się do redukcji kosztów energetycznych oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla.
W tej edycji Intelligent Cities Challenge (do której z Polski przystąpiły Gliwice, Poznań i Gdańsk) są lokalne zielone porozumienia – Local Green Deals, które angażują zarówno lokalny samorząd, jak i działające w danym mieście przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. W Gliwicach zielone porozumienia podpisane w ramach ICC 2.0 wpisują się w cele rozwojowe ujęte w nowej strategii miasta – jednym z celów strategicznych dokumentu „Gliwice 2040” jest bowiem wykorzystywanie rozwiązań sprzyjających środowisku i przyrodzie.
Źródło: UM Gliwice