Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych zyskał siedliska łąkowe, na których występują rzadkie gatunki roślin, w tym objęty ścisłą ochroną pszeniec grzebieniasty. Teren z unikatową florą położony jest w granicach gminy Korczew i został nabyty przez mazowiecki samorząd.
Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego. W jego skład wchodzą parki krajobrazowe: Brudzeński PK, Chojnowski PK, Kozienicki PK, Mazowiecki PK i Nadbużański PK.
Mazowiecki Park Krajobrazowy zajmuje 15 710 hektarów, jego otulina to dodatkowe 7992 ha. Ponad 70% powierzchni parku zajmują lasy, przede wszystkim lasy iglaste z niemal wszystkimi typami borów. Na terenie parku zachowały się również torfowiska. Nowy nabytek w postaci kompleksu siedlisk łąkowych znajduje się w miejscowości Góry w gminie Korczew i w całości porasta go pszeniec grzebieniasty – gatunek, który jest pod ścisłą ochroną i należy do kategorii narażonych na wymarcie w Polsce. Rośnie tu również kukułka szerokolistna (jeden z gatunków storczyków), kosaciec syberyjski i mieczyk dachówkowaty.
Jak podkreśla dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast, ochrona przyrody to jedno z najważniejszych zadań Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
„Podejmujemy w tym kierunku wiele działań, do których należą m.in. późne koszenie łąk, zbiór nasion i ich podsiew w odpowiednich siedliskach, hodowla i podsadzanie sadzonek czy stworzenie banku nasion na Uniwersytecie w Siedlcach.”
Cenne gatunki roślin w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym zostały objęte ochroną w ramach projektu unijnego „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych”. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył prawie 760,5 tys. zł z RPO WM w latach 2016–2019.
Nie są to jedyne zmiany w ostatnim czasie w tym kompleksie leśnym, bowiem w połowie grudnia Rada Miejska w Piasecznie powołała pierwszy na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego użytek ekologiczny który powstał w obrębie Chojnów na powierzchni 133,3 ha i obejmuje koryto rzeki Małej wraz z sąsiadującymi z nią po obu stronach terenami zadrzewionymi. W uchwale zapisano, że „szczególnym celem ochrony użytku ekologicznego, jest zachowanie w stanie możliwie najbardziej naturalnym ekosystemów wodno-błotnych, łęgu jesionowo-olszowego wraz z zachodzącymi w nich naturalnymi procesami, a także stanowisk rzadkich i chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt (ze szczególnym uwzględnieniem płazów i ptaków), ich ostoi oraz miejsc rozmnażania i sezonowego przebywania. Przedmiotem ochrony ustanawia się również istniejące na obszarze torfowiska, które w optymalnym stanie nawodnienia pełnić będą usługi ekosystemowe.”
Od północnej strony użytek sąsiaduje z obszarem Natura 2000 Łąki Soleckie, przez który również płynie rzeka Mała. Obszar objęty ochroną zamieszkują liczne zwierzęta, jednak najłatwiejsza do zaobserwowania jest obecność bobrów.
W Chojnowskim Parku Krajobrazowym stwierdzono występowanie roślin objętych ścisłą oraz częściową ochroną gatunkową, związanych z siedliskami typowo leśnymi, jak i łąkowymi, jak również roślin z czerwonej listy flory Polski.
Źródło: mazovia.pl, parkiotwock.pl