Grindadrap to tradycja praktykowana na należących do Danii Wyspach Owczych od setek lat polegająca na polowaniu na ssaki morskie, głównie na wieloryby. Takie niekomercyjne połowy są zatwierdzane przez lokalne władze i są zgodne z tamtejszym prawem. Często organizowane są spontanicznie, gdy ktoś zauważy stado morskich ssaków. Myśliwi, którzy chcą brać udział w takich polowaniach, muszą jedynie posiadać oficjalne świadectwo szkolenia, które uprawnia ich do zabijania zwierząt.
W niedzielę 12 września, wielkie stado 1428 delfinów atlantyckich było zaganiane przez wiele godzin i prowadzone przez około 45 km łodziami motorowymi i skuterami wodnymi do płytkiej wody przy plaży Skálabotnur na Wyspach Owczych, gdzie następnie każdy osobnik został zabity. Po zakończonej rzezi, ciała martwych delfinów zostały wyrzucone na brzeg, chociaż zdarzały się przypadki, że niektóre z nich jeszcze żyły, a wiele osobników zostało poważnie poranionych przez łodzie motorowe i skutery jeszcze podczas zaganiania ich w kierunku plaży.
Skalę okrucieństwa potęguje fakt, że znaczna część mięsa została całkowicie zmarnowana, gdyż było go znacznie więcej niż lokalna społeczność mogłaby skonsumować. To okrutne i niepotrzebne polowanie przeprowadzono pod koniec lata w którym na Wyspach Owczych zabito już wcześniej 615 wielorybów długopłetwych, co daje szokującą liczbę 2043 waleni zabitych w tym roku.
Tegoroczna skala krwawej tradycji jaka miała miejsce na plaży Skálabotnur zszokowała tym razem nie tylko organizacje ekologiczne i aktywistów, ale także wielu lokalnych mieszkańców, a nawet spotkała się z krytyką ze strony grup zaangażowanych w tą praktykę. Rząd Wysp Owczych twierdzi, że każdego roku łowi się średnio 600 wielorybów grindwali, a delfiny zabija się w znacznie mniejszej liczbie, np. 35 w 2020 r. czy zaledwie 10 w 2019 r.
Według lokalnego biologa morskiego, Bjarni Mikelsena, połów z ostatniej niedzieli to absolutny rekord jeśli chodzi o liczbę zabitych delfinów w historii Wysp Owczych. Poprzedni rekord wynosił 1200 zabitych osobników tego gatunku w 1940 roku, a jeszcze wcześniejszy to 900 w roku 1879.
Źródła: https://www.seashepherdglobal.org/ https://www.bbc.com/