EkoGuru – portal ekologiczny
  • O nas
  • Portal
    • Aktualności Świat
    • Aktualności Polska
  • Wyzwania
    • Zmiany Klimatu
    • Smog
    • Susza
    • Marnotrawstwo Żywności
    • Odpady
  • Rozwiazania
    • Fotowoltaika
    • Pompy Ciepła
    • Termomodernizacja
    • Audyt Energetyczny
    • Biogazownie
    • Kolektory słoneczne
    • Przydomowe Stacje Ładowania
    • Promienniki podczerwieni
    • Wykorzystanie wody deszczowej
    • Przydomowe elektrownie wiatrowe
    • Odzysk wody szarej
  • Baza Wiedzy
    • Wiedza Ogólna
    • Wiedza Praktyczna
    • Prawo
    • Ekopedia
  • Technologie
  • Kontakt
AktualnościPolska

Krocie z handlu dziką przyrodą

przez Bogusław Jastrzębski 8 lutego 2023
przez Bogusław Jastrzębski 8 lutego 2023

Przestępczość przeciwko przyrodzie to jedna z wiodących przyczyn wymierania gatunków na świecie. Choć dziką przyrodę chronić ma Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem – tzw. Konwencja Waszyngtońska CITES, to nie zmienia to faktu, że handel nią kwitnie, stając się jedną z najbardziej dochodowych form działalności przestępczej na świecie. W skali globalnej wartość nielegalnego handlu dziką fauną i florą (przemytu) szacuje się na kwotę od 8 do 20 mld EUR rocznie. Dlatego też Komisja Europejska ogłosiła unijny plan działania przeciwko nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą. To bardzo ambitny plan zwalczania przestępczości przeciwko dzikiej przyrodzie, którego efektem ma być rozbicie globalnych siatek przestępczych, które czerpią z niego zyski. Podstawą planu są trzy główne elementy: skuteczniejsze egzekwowanie prawa, ściślejsza współpraca i skuteczniejsze zapobieganie. Tyle plany.

420 000 okazów objętych ochroną

W Polsce głównym aktem prawnym regulującym nielegalny handel gatunkami zagrożonymi, jest ustawa o ochronie przyrody. Od września 2022 roku w Polsce, obowiązują nowe przepisy podwyższające kary za niszczenie środowiska. Od 10 000 do nawet 10 000 000 nawiązki za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku.

Z raportu przygotowanego przez WWF wynika, że tylko w latach 2015-2020 polscy celnicy przejęli ponad 420 000 okazów objętych ochroną gatunków roślin i zwierząt, a policjanci ujawnili 33 870 naruszeń ustawy o ochronie przyrody. Jednak większość z nich zakwalifikowano jako wykroczenia i w blisko połowie przypadków kończyło się upomnieniem. Kary, w tym surowe, należały do rzadkości. Jeszcze mniej spraw trafiało do sądu.

W latach 2015 – 2020 jedynie 938 postępowań zakończyło się sprawą w sądzie na podstawie kodeksu karnego, 484 sprawy dotyczyły niszczenia przyrody, 345 nielegalnego handlu chronionymi gatunkami, a 109 przestępstw w rybactwie śródlądowym.

Czego nie można sprowadzić

Na liście gatunków chronionych, których nie można przewozić, znajduje się około 10 tysięcy zwierząt i ok. 20 tysięcy roślin. Przy czym, coraz więcej gatunków trafia na listy, a te co jakiś czas są uzupełniane.

Do zagrożonych gatunków należą m. in. dzikie koty, nosorożce, słonie, koralowce, nie można przewozić także kawioru i niektórych ryb.

Gatunki zagrożone są umieszczone na listach oznaczonych literami:

A – najbardziej zagrożone wyginięciem, B – mniej zagrożone wyginięciem – lecz by tak się nie stało, obrót nimi musi być ściśle kontrolowany, C – chronione w wybranych krajach, D – ich przewóz nie podlega ograniczeniom, ale musi być rejestrowany. Oryginały dokumentów wraz z przewożonym okazem muszą być przestawione na granicy Unii Europejskiej. W Polsce zezwolenia wydaje Ministerstwo Środowiska – Departament Ochrony Przyrody. Lista gatunków, które są chronione znajduje się w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 2017/160 z dnia 20 stycznia 2017 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi – lista gatunków zagrożonych wyginięciem). Okazem są m.in.: żywe rośliny i zwierzęta, wypchane zwierzęta i trofea myśliwskie, wyroby z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa), naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych, torebki, buty, portfele, paski do spodni wykonane ze skór węży, krokodyli, waranów itp., lekarstwa zawierające sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna). Krokodyle, węże czy warany są zagrożone m.in. z powodu popytu na wyroby z ich skór. Turysta, który wyjeżdża na wycieczkę i widzi tego typu „pamiątki” sądzi, że ich wykonywanie jest tradycją miejscowej ludności, a wyrób jest legalny i kontrolowany.

Zobacz również:  Eko warsztaty dla najmłodszych

Od koralowców po pijawki

Według krajowych organizacji ekologicznych monitorujących rynek dzikiej flory i fauny oraz na podstawie informacji przekazywanych przez międzynarodową instytucję TRAFFIC International – Polska zajmuje wysokie miejsce w statystykach nielegalnego handlu gatunkami zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Nasza wschodnia granica jest jedną z najdłuższych granic Unii Europejskiej i pierwszą na drodze nielegalnego przemytu zwierząt i roślin ze wschodu do państw UE.

Wśród danych przedstawionych na stronie podatki.gov.pl znajduje się zestawienie – statystyka zatrzymań okazów CITES dokonane przez Służbę Celną i Celno-Skarbową od 1998 do 2021 roku. Tylko w tym ostatnim roku służby dokonały 126 zatrzymań 20928 okazów w tym: 1558 żywych zwierząt oraz 14 kg żywych pijawek lekarskich (Hirudo verbana), 5 okazów żywych roślin, 19 061 okazów medykamentów medycyny azjatyckiej (TAM), a także: ponad 9 kg. kawioru z ryb jesiotrokształtnych (Acipenseriformes spp.) ponad 9 kg wapiennych szkieletów koralowców rafotwórczych (Scleractinia spp.).

Z wykazu tego wynika, że czasem celnikom uda się zarekwirować kilka słoików z ikrą ryb jesiotrokształtnych, jak to miało miejsce w grudniu 2021 w Warszawie, innym razem był to kapelusz z otokiem ze skóry krokodyla przywieziony do Polski z Australii. Bywały też próby wwiezienia maści z żółci niedźwiedziej czy też tabletek z ekstraktu z konika morskiego – pławikonik japoński. Odnotowano też próby wwiezienia do naszego kraju żywych zwierząt np. żółwia stepowego ujawnionego w trakcie kontroli Izby Administracji Skarbowej z Lublina. Udało się także zatrzymać transporty z Ukrainy do Polski 239 sztuk żywych pijawek lekarskich. Zdarzały się również próby wwiezienia żywych koralowców, dwóch sadzonek wanilii z ziemią o wysokości 3 metrów, które do naszego kraju przetransportowano z Tanzanii, a nawet 56 sztuk muszli o łącznej wadze ponad dwóch kilogramów przywiezionych z Malediwów.

Zobacz również:  „Wielka lekcja ekologii” w Krakowie już w tą niedzielę

Centralny Azyl dla Zwierząt

6 października 2022 roku Sejm przyjął ustawę w sprawie stworzenia Centralnego Azylu dla Zwierząt, którego siedzibą ma być Warszawianka (gmina Lesznowola, województwo mazowieckie). Obecnie istnieją jedynie dwa ośrodki wyspecjalizowane dla zatrzymanych na granicy oraz na terenie kraju, skonfiskowanych, znajdowanych i podrzucanych żywych okazów gatunków zagrożonych wyginięciem (gatunków CITES). Były to: azyl dla gadów przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie i przygraniczny ośrodek kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen przy Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Millera w Zamościu. Liczba zwierząt obecnie ulokowanych w tych jednostkach przekracza jednak ich możliwości lokalowe. Stąd też decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska o utworzeniu Centralnego Azylu. Według przyjętych założeń będą tam przetrzymywane żywe zwierzęta czterech grup gatunków: inwazyjnych gatunków obcych, gatunków podlegających ochronie na podstawie przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (gatunki CITES), gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia oraz objętych ochroną gatunkową.

Centralny Azyl będzie państwową jednostką budżetową finansowaną z części budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw środowiska. Ma zatrudniać około 20 pracowników i rozpocząć działalność od 1 stycznia 2024 roku, choć wielu mieszkańców i radnych z tej miejscowości uważa, że lokalizacja Centralnego Azylu dla Zwierząt w bliskim sąsiedztwie terenów zabudowanych nie jest dobrym pomysłem i budzi sporo obaw.

Źródło: WWF oraz gov.pl

4
FacebookTwitterPinterestEmail
Bogusław Jastrzębski

Z zawodu dziennikarz i drukarz, z zamiłowania ojciec, mąż i biegacz.

poprzedni
Zjedz ziemniaczki, będzie deserek – pierwsze warsztaty less waste Foodsi
następny
Moda na Recykling w Otwocku

Może Cię Zainteresować

Niebezpieczna moda na wypalanie traw

„Dokąd Zmierza Świat” – międzynarodowa konferencja młodzieżowa

Alarmujące tempo utraty górskich lasów

Przed nami kluczowe 5 lat działań dla klimatu — spotkanie...

Moda na recykling z okazji Światowego Dnia Recyklingu

Odwiert geotermalny w Gnieźnie

Ostatnio dodane

  • Niebezpieczna moda na wypalanie traw

    24 marca 2023
  • „Dokąd Zmierza Świat” – międzynarodowa konferencja młodzieżowa

    23 marca 2023
  • Alarmujące tempo utraty górskich lasów

    22 marca 2023
  • Przed nami kluczowe 5 lat działań dla klimatu — spotkanie społeczności Climate Leadership

    21 marca 2023
  • Moda na recykling z okazji Światowego Dnia Recyklingu

    21 marca 2023

Jesteśmy na:

Facebook Twitter Instagram Linkedin

O nas

EkoGuru to ambitna, niezależna inicjatywa mająca na celu wywarcie realnego wpływu na poprawę jakości środowiska naturalnego w Polsce, a pośrednio także na całej naszej planecie. Ten cel chcemy osiągnąć nie tylko poprzez rzetelną edukację, ale przede wszystkim dzięki skutecznemu motywowaniu wszystkich czytelników naszego portalu do praktycznego działania. Wychodzimy z założenia, że sama wiedza niewiele znaczy, jeżeli nie przekłada się na odpowiednie decyzje w życiu codziennym.

Popularne

  • 1

    Zamiast stawiać pasieki, ratujmy dzikie pszczoły

    20 maja 2021
  • 2

    „Betonoza” i „ogrodoza”, czyli kilka słów o klimacie miasta

    11 czerwca 2021
  • 3

    Drony zasieją drzewa

    3 lipca 2021
  • 4

    Ekolodzy przeciw budowie w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

    22 listopada 2021

Śledź nas na Facebooku

Śledź nas na Facebooku

@2020 - All Right Reserved. EkoGuru.pl

EkoGuru – portal ekologiczny
  • O nas
  • Portal
    • Aktualności Świat
    • Aktualności Polska
  • Wyzwania
    • Zmiany Klimatu
    • Smog
    • Susza
    • Marnotrawstwo Żywności
    • Odpady
  • Rozwiazania
    • Fotowoltaika
    • Pompy Ciepła
    • Termomodernizacja
    • Audyt Energetyczny
    • Biogazownie
    • Kolektory słoneczne
    • Przydomowe Stacje Ładowania
    • Promienniki podczerwieni
    • Wykorzystanie wody deszczowej
    • Przydomowe elektrownie wiatrowe
    • Odzysk wody szarej
  • Baza Wiedzy
    • Wiedza Ogólna
    • Wiedza Praktyczna
    • Prawo
    • Ekopedia
  • Technologie
  • Kontakt
EkoGuru – portal ekologiczny
  • O nas
  • Portal
    • Aktualności Świat
    • Aktualności Polska
  • Wyzwania
    • Zmiany Klimatu
    • Smog
    • Susza
    • Marnotrawstwo Żywności
    • Odpady
  • Rozwiazania
    • Fotowoltaika
    • Pompy Ciepła
    • Termomodernizacja
    • Audyt Energetyczny
    • Biogazownie
    • Kolektory słoneczne
    • Przydomowe Stacje Ładowania
    • Promienniki podczerwieni
    • Wykorzystanie wody deszczowej
    • Przydomowe elektrownie wiatrowe
    • Odzysk wody szarej
  • Baza Wiedzy
    • Wiedza Ogólna
    • Wiedza Praktyczna
    • Prawo
    • Ekopedia
  • Technologie
  • Kontakt
@2020 - All Right Reserved. EkoGuru.pl

Przeczytaj Równieżx

Specustawa czyli co dalej z Odrą

USA i Chiny będą wspólnie walczyć...

Do końca XXI wieku znikną prawie...