Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym. Merytoryczna debata na temat wizji polityki energetycznej Polski jest kluczowa dla niezależności, konkurencyjności czy ochrony klimatu. Będą to kluczowe tematy Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca w Świnoujściu. Wydarzenie na skalę europejską od 19 lat stanowi miejsce kształtowania rozwiązań na najbardziej palące wyzwania branży wiatrowej.
Kluczowe wnioski i rozwiązania wykuwają się w gronie cenionych autorytetów sektora OZE – polityków, ekspertów, największych inwestorów, przedsiębiorców czy naukowców. W gronie ponad 100 prelegentów tegorocznej konferencji znajdą się m. in.: Waldemar Sługocki – Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Miłosz Motyka – Wiceminister Klimatu i Środowiska, Grzegorz Onichimowski – Prezes PSE, Piotr Listwoń, Prezes TGE, Marek Szymankiewicz – Prezes ENEA Operator, Olgierd Geblewicz – marszałek województwa zachodniopomorskiego, Giles Dickson – prezes WindEurope, czy prof. dr hab. Szymon Malinowski, przewodniczącego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego PAN.
W wydarzeniu udział wezmą Event Ambasadorzy: Jagna Kubańska-Łyczakowska, Head of Public Affairs Poland & Baltics w Vestas, Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy oraz Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska oraz wszystkie spółki z sektora OZE skupione wokół energetyki wiatrowej w Polsce.
Konferencja PSEW to platforma sprzyjająca współpracy, zdobywaniu wiedzy i doświadczeń tak, aby energia z wiatru jeszcze szybciej, taniej i w sposób zrównoważony napędzała zieloną transformację. Ten rok przyniósł rekordowe 10 GW mocy w energetyce wiatrowej, jednak potencjał Polski jest znacznie większy! Branża wiatrowa, samorząd i przemysł wyczekują nowych zapisów i zmiany odległości minimalnej na 500 m.
Z kolei polski offshore wart około 40 mld zł to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie nawet 178 mld zł wartości dla polskiej gospodarki i ponad 100 tys. miejsc pracy. Polski onshore i offshore ma ogromne szanse, by stać się konkurencyjnym rynkiem dla wiatru w Europie, potrzeba jednak działań, które stworzą przestrzeń na kolejne inwestycje. Ułatwienie rozwoju OZE stało się priorytetem KE, jednak barierą w Polsce wciąż pozostają m. in. sieci, które wymagają efektywnej modernizacji i rozbudowy.
Polski łańcuch dostaw ma szansę stać się konkurencyjny w globalnym sektorze energetyki wiatrowej – nie uda się to jednak bez silnej i stabilnej współpracy międzynarodowej. Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele KE i państw nadbałtyckich już 6 czerwca spotkają się po raz trzeci na International Suppliers Day podczas Konferencji PSEW2024 w Świnoujściu, aby rozmawiać o sojuszu na rzecz silnego europejskiego przemysłu wiatrowego. W trakcie merytorycznych dyskusji i warsztatów nie zabraknie tematów dotyczących przyszłości offshore wind, rozwoju sieci, local content, infrastruktury portowej, usług w sektorze wiatrowym czy bezpieczeństwa pracy. Polskie firmy będą miały doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych z podmiotami przemysłowymi z największych zagranicznych rynków offshore. To wyjątkowa okazja na nowe relacje biznesowe i szansa wejścia na rynki zachodnie.
Już 4 czerwca cała branża wiatrowa spotyka się na Konferencji PSEW! Wydarzenie zgromadzi ponad 2000 uczestników z kilkudziesięciu krajów. To trzy dni pełne merytorycznych wystąpień, warsztatów, spotkań networkingowych, bankietów oraz atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących! Trwają ostatnie dni rejestracji! Dołącz już teraz i poczuj dobrą energię podczas największego święta branży wiatrowej!
Konferencja PSEW2024 – rejestracja i szczegóły: www.konferencjapsew.pl