WWF Polska objęła patronatem publikację wydawnictwa Fikoty pt. „Ten o jesiotrach”. W komiksowej formie opowiada ono o reintrodukcji jesiotra bałtyckiego do polskich wód. Jesiotr ostronosy (bałtycki) to gatunek ryby, którego bezpośredni przodek pojawił się na Ziemi przed dinozaurami.
Publikacja zawiera treści edukacyjne dotyczące tego gatunku ryby która jeszcze przed pierwszą wojną światową była powszechna w naszych dużych rzekach, a od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku uznana jest za gatunek całkowicie wymarły.
Jak czytamy na stronie WWF, występująca na stronach komiksu rodzina Fikocińskich jest fikcyjna, jednak pojawiają się tam jak najbardziej realne postacie. Jedną z bohaterek komiksu jest dr Alicja Pawelec-Olesińska, Kierowniczka Zespołu Ochrony Wód w WWF Polska i członkini międzynarodowej grupy HELCOM ds. reintrodukcji jesiotra ostronosego. Ponadto na stronach komiksu pojawiają się dr Andrzej Kapusta z Instytutu Rybactwa Śródlądowego, dr Radosław Wąs z CEEiRJ w Szczecinku oraz wędkarz i youtuber, Kamil Walicki.
Nie jest to pierwsze tego rodzaju wydawnictwo wcześniej ukazał się obrazkowy tom „Ten karpiowy”. Obydwie historie są autonomiczne i można czytać je samodzielnie, kto nie zna pierwszej części komiksu, nie będzie miał problemu ze zrozumieniem drugiego tomu. Za scenariusz komiksu odpowiada Agnieszka Ostrowska-Błońska. Ilustruje go Paweł Błoński. W historii tej poza wędkujacymi ojcem i synek pojawia się główny bohater – jesiotr. Ten przyadkowo złowiony okaz ma przyczepiony do płetwy żółty znacznik. Takie oznaczenia nadawane są przez naukowców tym jesiotrom bałtyckim, które zostały wyhodowane w jednym z trzech ośrodków, które hodują ten gatunek do eksperymentalnego zarybiania w celu odtworzenia gatunku w Polsce.
W latach 2021-2022 Instytut Rybactwa Śródlądowego wypuścił do polskich rzek ok. 100 tysięcy młodych jesiotrów ostronosych (bałtyckich).
Jeżeli jesteś rybakiem lub wędkarzem i złowisz jesiotra: zrób zdjęcie ryby i jej znacznika, który zazwyczaj jest przyczepiony do ogona lub płetwy grzbietowej. Jeśli możesz, zmierz rybę, następnie delikatnie wypuść ją do wody. Jesiotr to silny zawodnik – dobrze przeżywa złapanie w sieci czy na wędkę, więc jeśli go wypuścisz, na pewno sobie poradzi! Zapisz miejsce, czas i lokalizację złowienia, a następnie wszystkie te informacje wraz ze zdjęciem przekaż mailem do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie (a.kapusta@infish.com.pl) lub Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa (sekretariat.dr@minrol.gov.pl).
Źródło: WWF Polska