Promowanie wśród śląskich samorządów przedsięwzięć z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury to zasadniczy cel pilotażowego przedsięwzięcia pn. „Zakładanie ogrodów deszczowych w miastach woj. śląskiego”. Na razie założono je w czterech gminach: Częstochowa, Kalety, Żory i Sosnowiec. Inicjatorem ich tworzenia był Śląski Związek Gmin i Powiatów we współpracy z Fundacją Sendzimira oraz lokalnymi samorządami.
Pierwszy krok
Każde takie wydarzenie składało się z warsztatów edukacyjnych oraz zakładania samego ogrodu deszczowego, a zaczynało się od wyboru miejsca. Potem była wizja lokalna w gminie i wypracowanie koncepcji oraz przygotowanie wytycznych dla wykonawcy ogrodu.
Zgodnie z założeniami pomysłodawców zostały one tak zaprojektowane, by w jak największym stopniu wykorzystać deszczówkę. Dlatego też umiejscowiono je tak, aby miały zapewniony stały dopływ wody. Ważny jest też odpowiedni dobór roślin, zarówno kwitnących, jak i bagiennych. Sadzone są one w wierzchniej warstwie gleby i przysypywane otoczakami albo korą drzewną, co jest również uzależnione od tego, czy ogród deszczowy jest założony w gruncie czy też w pojemnikach.
Szkoła i Ichtiopark
W Częstochowie powstał on przy Szkole Podstawowej nr 16, dzięki czemu woda deszczowa z dachu budynku trafia bezpośrednio do specjalnego przyszkolnego ogrodu deszczowego.
W Kaletach założono go w rekreacyjnym miejscu o nazwie Ichtiopark, przy Miejskiej Pasiece. Projekt przypomina plaster miodu. Zasadzono w nim rośliny miododajne, a po sąsiedzku ulokowano tam domki dla zapylaczy. Organizatorzy akcji zapewniają, że wybór miejsca nie był przypadkowy, bowiem znajduje się on w parku tematycznym gdzie prowadzone są warsztaty edukacyjne z pszczelarstwa.
W Żorach ulokowany został przy Szkole Podstawowej nr 4 imienia Otylii Jędrzejczak. Tu poza roślinami znalazł się domek dla motyli. W Sosnowcu powstał on w sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 2.
Ogrody deszczowe – dlaczego warto?
Inicjatorzy przedsięwzięcia przypominają, że wśród celów tworzenia ogrodów deszczowych można wymienić: zatrzymanie wody w miejscu opadu, zapobieganie lokalnym podtopieniom, zmniejszenie efektu miejskiej wyspy ciepła, poprawa jakości powietrza, wody, poprawa estetyki miasta i mikroklimatu. To także zwiększenie zainteresowania realizacją przedsięwzięć z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, wspomagających adaptację do zmian klimatu, wzrost świadomości mieszkańców regionu.
Źródło: Śląski Związek Gmin i Powiatów, Fundacja Sędzimira