Badanie Uniwersytetu Tsinghua wykazało, że Chiny sztucznie zmodyfikowały pogodę przed politycznymi obchodami w lipcu 2020 roku. Za pomocą ,,zasiewu chmur” władze kontrolowały deszcz i zniwelowały zanieczyszczenie w Pekinie podczas przygotowań do jubileuszu stulecia partii komunistycznej. W uroczystości na placu Tiananmen uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy ludzi i towarzyszyło im wyjątkowo czyste niebo.
Zgodnie z danymi South China Morning Post inicjatywa odniosła sukces i w stolicy odnotowano spadek zanieczyszczenia powietrza. Wskaźnik jakości powietrza zmienił się z ,,umiarkowanego” na ,,dobry”.
Zasiewanie chmur to forma sterowania pogodą, która powoduje zmianę ilości lub rodzaju opadów z chmur. Polega to na rozproszeniu w atmosferze substancji chemicznych, które prowadzą do kondensacji chmur. Wprowadzenie tych chemikaliów do chmur powoduje gromadzenie się kropelek wody, co zwiększa możliwość wystąpienia opadów deszczu i wiąże się ze zniknięciem chmur z nieba.
W przeddzień uroczystości rozpoczęto dwugodzinną operację zasiewania chmur, opierającą się na wystrzeleniu rakiet z jodem srebra w niebo.
Oczyszczanie nieba za pomocą tej formy jest powszechne w Chinach. Mimo że Pekin nawiedzają ciepłe temperatury w lipcu, jest to także okres cechujący się prawie ,,stałym zachmurzeniem”. Rząd przeznaczył miliardy euro na działania mające na celu manipulowanie pogodą przez ostatnie 13 lat, od czasu Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku.
Sztuczne zarządzanie opadami ma swoje pożyteczne strony, jak na przykład możliwość wywołania deszczu w miejscach, gdzie występuje susza, między innymi w USA.
Jednak procedura ta wymaga stosowania chemikaliów, z których niektóre mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne, co wiążę się z tym, że zagrożone są rośliny, których wzrost zależy od zanieczyszczonego deszczu, a są przeznaczane do produkcji żywności. Co więcej, bez odpowiednich uregulowań, zasiewanie chmur może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Na przykład procedura ta na nieprzygotowanych na pewne warunki pogodowe terenach suchych może spowodować powódź.
Mieszkańcy Chin zaczęli się niepokoić tym czy proces zasiewu chmur na dużą skalę może w dużym stopniu zachwiać wzorce pogodowe w innych obszarach regionu. Zdaniem Xu Xiaofenga, byłego wicedyrektora Chińskiej Administracji Meteorologicznej ,,Pekin jest świadomy ryzyka i ograniczeń technologii modyfikacji pogody”.
,,Modyfikacja pogody to nie tylko problem naukowy, ale także projekt inżynierii społecznej ściśle związany z interesami, środowiskiem i odpowiedzialnością danego kraju” – dodaje Xu w październikowym artykule opublikowanym w chińskim czasopiśmie ,,Advances in Meteorological Science and Technology”.
Obecnie nie ma ostatecznych badań dotyczących oddziaływania jodu srebra na środowisko, ale konsensus naukowy jest taki, że w niskich stężeniach nie szkodzi on ludziom i dzikim zwierzętom.
Źródło: https://www.euronews.com