W czterdziestotysięcznym Mikołowie od niedawna mieszkańcy mogą zostawiać zużyty olej i tłuszcze jadalne w jednym z czterdziestu pojemników do zbiórki oleju. Dzięki nim mieszkańcy mogą w bezpieczny sposób pozbywać się kolejnego odpadu ze swoich gospodarstw domowych. To ważne, bowiem praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi (oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwa z oliwek, a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec).
Mikołów jest kolejnym z miast, które zdecydowały się na taki krok. Wcześniej uczyniły to władze Siewierza – 12 pojemników, Olkusza – 35, Wolbromia – 25, Tychów – 100, Czerwionki-Leszczyn – 70, Cieszyna 34. Łącznie jest to ponad 20 miejscowości z południa Polski. Ich lokalizacje można znaleźć na stronie: www.segregujolej.pl/mapa/.
Co można wrzucać?
Do pojemnika można wrzucać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które są używane do przygotowania posiłków w domu. Mogą być to oleje roślinne, masło, smalec, utwardzone tłuszcze i margaryny. Do pojemników nie wrzucaj olejów technicznych, hydraulicznych oraz silnikowych. Żeby bezpiecznie go zutylizować wystarczy zużyte i ostudzone oleje i tłuszcze zlać do jakiejkolwiek butelki typu PET. Można wlewać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczy, nie ma znaczenia, że zawierają resztki przypraw czy cząstki jedzenia. Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę wrzucamy do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju. Są one odpowiednio oznakowane.
Zagraża zdrowiu i naturze
Dlaczego należy to robić? Chociażby dlatego, że smażenie na oleju roślinnym powoduje wytwarzanie się szkodliwych toksycznych związków HNE, które powstają już po półgodzinnym smażeniu. Substancja ta jest rakotwórcza, jest również przyczyną wielu chorób w tym serca, przyspiesza także proces starzenia.
Zużyty olej to również poważne zagrożenie dla flory i fauny, na skażonej olejem glebie nie wyrośnie żadna roślina. Problemem jest również zużyty olej wlewany do kanalizacji, gdzie tworzy zatory powodując jej zapychanie i kosztowne dla samorządów nadzorujących te instalacje uszkodzenia.
Co można z niego zrobić?
W zamian można go poddać procesowi oczyszczenia i recyklingu. Pozyskuje się wówczas dodatek do biopaliw drugiej generacji lub komponent do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Dzięki przetworzeniu oleju, zmniejsza się konieczność uprawy roślin oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Proces ogranicza także emisję CO2 do atmosfery. Segregacja 4 litrów zużytego oleju to jak posadzenie nowego drzewa.
Źródło: segregujolej.pl